Edukacja
Misja i struktura
Departament Edukacji realizuje zadania związane z edukacją kosmiczną w obszarach szkolnictwa wyższego, średniego i podstawowego, popularyzatorskiej edukacji kosmicznej skierowanej do szerokich kręgów społeczeństwa, a także szkoleń wewnętrznych dla pracowników Agencji.
Zadania ustawowe Departamentu Edukacji
- Prowadzenie działalności informacyjnej i promocyjnej w dziedzinie użytkowania przestrzeni kosmicznej.
- Prowadzenie działalności edukacyjnej w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej, a także wspieranie organizacji i przedsięwzięć promujących sprzyjające warunki dla prowadzenia badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie użytkowania przestrzeni kosmicznej.
- Identyfikowanie i analizowanie, we współpracy z ministrem właściwym do spraw szkolnictwa wyższego i nauki, potrzeb kształcenia na poziomie wyższym specjalistów w zakresie użytkowania przestrzeni kosmicznej i wspieranie kształcenia ekspertów w dziedzinie techniki kosmicznej, w szczególności inżynierii satelitarnej, w kooperacji z krajowymi i zagranicznymi uczelniami i instytucjami badawczymi.
Zadania szczegółowe Departamentu Edukacji
- Identyfikowanie i analizowanie, we współpracy z ministrem właściwym do spraw szkolnictwa wyższego, potrzeb kształcenia na poziomie wyższym specjalistów w zakresie użytkowania przestrzeni kosmicznej.
- Podejmowanie inicjatyw w zakresie kształcenia ekspertów w dziedzinie technologii kosmicznych, a w szczególności inżynierii satelitarnej w kooperacji z krajowymi i zagranicznymi uniwersytetami i instytucjami badawczymi.
- Współpraca w przygotowaniu programów kształcenia w dziedzinie inżynierii kosmicznej i satelitarnej na I, II i III poziomie kształcenia wyższego.
- Przygotowywanie, nadzorowanie i koordynacja inicjatyw związanych z edukacją z zakresu badań kosmicznych i eksploracji przestrzeni kosmicznej.
- Monitorowanie, gromadzenie i przygotowanie materiałów edukacyjnych z zakresu działalności kosmicznej, badań eksploracji przestrzeni kosmicznej.
- Rozpowszechnianie informacji o osiągnięciach polskiego i międzynarodowego sektora kosmicznego.
Dotychczasowa działalność i osiągnięcia
- Udział w projekcie „Future Space” w ramach programu Erasmus+.
- Wsparcie merytoryczne i organizacyjne międzyuczelnianego kierunku studiów „Technologie kosmiczne i satelitarne” na Politechnice Gdańskiej, Uniwersytecie Morskim i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
- Udział w konferencjach, targach edukacyjnych i festiwalach nauki w kraju i zagranicą.
- Zainicjowanie konkursu na Nagrodę Naukową Prezesa PAK na najlepszą studencką pracę dyplomową z zakresu inżynierii kosmicznej.
- Wkład merytoryczny do projektu „Kosmiczna filharmonia” zrealizowanego w Państwowej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance w Gdańsku.
- Opracowanie koncepcji budowy i wykorzystania szkolnego obserwatorium astronomicznego w popularyzowaniu wiedzy o Wszechświecie.
- Przygotowanie raport o stanie kształcenia na poziomie wyższym w obszarze badań kosmicznych i satelitarnych w Polsce.
- Wsparcie inicjatyw uczniowskich i hobbystycznych w zakresie edukacji kosmicznej.