• POLSA wspiera polskie przedsiębiorstwa z sektora kosmicznego
  • Start
  • Aktywności
  • Przemysł kosmiczny

Przemysł kosmiczny

Szanowni Państwo,

witamy na stronie poświęconej wsparciu krajowego przemysłu kosmicznego. Znajdą tu Państwo aktualne i przydatne informacje o intersujących programach dla sektora kosmicznego, aktywności naszej Agencji w tej dziedzinie, podejmowanych przez nas inicjatywach, formach wsparcia dla przedsiębiorstw, które oferujemy, a także listę wydarzeń, na które zapraszamy.

Wspieranie przedsiębiorców krajowego sektora kosmicznego jest jednym z głównych obszarów aktywności Polskiej Agencji Kosmicznej. W ramach tych działań Agencja pracuje nad rozwojem partnerstwa polskich podmiotów przemysłowych i badawczych w wybranych dziedzinach działalności kosmicznej organizując spotkania grup roboczych i spotkania informacyjne dotyczące stanu rozwoju domen technologicznych Europejskiej Agencji Kosmicznej. PAK ułatwia kontakty polskich podmiotów z najważniejszymi międzynarodowymi instytucjami i firmami branży kosmicznej inicjując spotkania z przedstawicielami ESA, KE, EUMETSAT i innych instytucji związanych z europejskim sektorem kosmicznym, organizując dla przedsiębiorców zagraniczne wizyty studyjne oraz dbając o polski udział w najważniejszym imprezach sektora kosmicznego.

Do kluczowych zadań PAK należy wspieranie rozwoju polskiego przemysłu kosmicznego i wzrost innowacyjności oraz konkurencyjności polskich przedsiębiorstw z tego sektora. W tym celu, umożliwiamy Państwu udział w dużych, międzynarodowych wydarzeniach związanych z branżą kosmiczną, takich jak targi i wystawy oraz organizujemy wizyty studyjne i misje gospodarcze do innych krajów. Wspieramy także sektor MŚP poprzez organizację krajowych spotkań branżowych z polskim przemysłem dotyczących domen technologicznych ESA, debriefingów z polskimi delegatami do komitetów i rad programowych ESA na temat inicjatyw i projektów, rozwoju technologii kosmicznych i ich wykorzystania w misjach i programach ESA, wymianę poglądów nt. wyzwań i szans dla polskiego sektora kosmicznego.

Ponadto oferujemy Państwu na bieżąco konsultacje i usługi doradcze na temat możliwości współpracy w sektorze kosmicznym. Ich celem jest ułatwienie przedsiębiorcom startu w konkursach organizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną, Komisje Europejską oraz Europejską Organizację Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych EUMETSAT. Wsparcie doradcze, które oferujemy, dotyczy m. in. zagadnień technologicznych, prawnych i finansowych związanych z udziałem w konkursach ww. organizacji. Oferujemy także państwu działalność wsparcie w zakresie poszukiwania odpowiednich partnerów z europejskiego przemysłu dla realizacji wspólnych projektów kosmicznych.

Zwracamy uwagę, że w strukturze PAK funkcjonuje tzw. Krajowy punkt kontaktowy ds. współpracy przemysłowej z EUMETSAT („EUMETSAT Industrial national Focal Point”), który realizuje program na rzecz zwiększenia zaangażowania polskich podmiotów w projekty prowadzone przez Europejską Organizację Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych. Celem Programu jest udział polskich podmiotów w postępowaniach konkursowych EUMETSAT, zwiększenie zainteresowania polskich podmiotów potencjalnymi możliwościami rozwoju gospodarczego związanego z wykorzystaniem danych meteorologicznych i realizacja przez polskie podmioty kontraktów z tą organizacją. Realizując ten program organizujemy seminaria i warsztaty tematyczne, wydajemy broszury i poradniki, a także udzielamy porad na temat zasad przetargowych tej organizacji i udziału w jej konkursach.

Zachęcamy do współpracy i kontaktów z naszymi przedstawicielami:

Patrycja Frąk
Specjalista
tel.: + 48 (22) 380 15 57
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zbigniew Burdzy
Główny Specjalista
tel.: + 48 (22) 380 01 53
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Publikacje do pobrania

Polski Sektor Kosmiczny. Struktura podmiotowa – Możliwości rozwoju – Pozyskiwanie środkówPolski Sektor Kosmiczny. Struktura podmiotowa – Możliwości rozwoju – Pozyskiwanie środków
Polski Sektor Kosmiczny. Struktura podmiotowa – Możliwości rozwoju – Pozyskiwanie środków
Analiza polskiego sektora kosmicznegoAnaliza polskiego sektora kosmicznego
Analiza polskiego sektora kosmicznego

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.