Polacy w kosmosie

Radziecki program Interkosmos kojarzony jest przede wszystkim z pierwszym polskim pilotem-kosmonautą, czyli Mirosławem Hermaszewskim. To on, wraz z Piotrem Klimukiem, w ramach misji Sojuz 30/Salut 6 spędził ponad tydzień na orbicie okołoziemskiej, wykonując zaplanowane wcześniej eksperymenty biologiczne, psychologiczne, fizjologiczne i geofizyczne. Warto pamiętać też o Zenonie Jankowskim, który był kosmonautą rezerwowym dla Hermaszewskiego i w każdej chwili mógł go zastąpić w razie jego niedyspozycji.

 

Program STS (ang. Space Transportation System), czyli amerykański program lotów wahadłowców, zatrudniał w charakterze astronautów kolejne pokolenie potomków polskich emigrantów. Byli to Karol Bobko (STS-6, STS-51-D, STS-51-J), Scott Parazynski (STS-66, STS-86, STS-95, STS-100, STS-120), James Pawelczyk (STS-90), George Zamka (STS-120, STS-130) i Christopher Ferguson (STS-115, STS-126, STS-135). Ten ostatni, jako dowódca, brał udział w finałowej misji promu Atlantis, który zamknął program STS i erę wahadłowców.

 

POLSA uses cookies to track visits to our website only, no personal information is collected. By continuing to use the site you are agreeing to our use of cookies. Find out more about our privacy policy.