O POLSA

Polska Agencja Kosmiczna POLSA powstała na mocy ustawy z 26 września 2014 r. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego oraz środowiska naukowego poprzez łączenie świata biznesu i nauki. Polska Agencja Kosmiczna współpracuje z międzynarodowymi agencjami oraz administracją państwową, w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej. POLSA prowadzi projekty, zgodnie z Polską Strategią Kosmiczną, min. Krajowy system świadomości sytuacyjnej w przestrzeni komiczniej, program zamawianych aplikacji dla administracji publicznej, a także w zakresie edukacji, w tym rozwoju kadr dla przemysłu z sektora kosmicznego. Działa także na rzecz rozwoju technik satelitarnych w codziennym życiu, min. w rolnictwie, leśnictwie, transporcie lądowym i morskim, monitoringu środowiska, zarządzaniu kryzysowym, czy prognozowaniu pogody.

POLSA Polska Agencja Kosmiczna

Jednym z ważnych zadań jest także wspieranie polskiego przemysłu w celu zwiększenia jego konkurencyjności na rynku europejskim i pozyskiwania przez krajowe firmy kontraktów organizacji międzynarodowych, zwłaszcza Europejskiej Agencji Kosmicznej i Komisji Europejskiej. Ponadto, POLSA odpowiada za przygotowanie i implementację Krajowego Programu Kosmicznego, który będzie obejmował szereg instrumentów i mechanizmów, komplementarnych do zaangażowania Polski w misje i programy ESA, których celem jest realizacja narodowych celów i potrzeb zgodnych z Polską Strategią Kosmiczną.

Dokumenty do pobrania

link
Pobierz PDFUstawa o powołaniu Polskiej Agencji Kosmicznej
Ustawa o powołaniu Polskiej Agencji Kosmicznej
link
Pobierz PDFStatut Polskiej Agencji Kosmicznej
Statut Polskiej Agencji Kosmicznej
link
Ustawa o zmianie ustawy o PAK
Ustawa o zmianie ustawy o PAK
link
Ustawa o Polskiej Agencji Kosmicznej – tekst jednolity
Ustawa o Polskiej Agencji Kosmicznej – tekst jednolity

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.