Internetowy debiut Studenckiej Konferencji Kosmicznej

Za nami pierwsza edycja Studenckiej Konferencji Kosmicznej, która odbyła się w dniach 27-28 listopada 2020 roku. Debiut wydarzenia przypadł na czas obostrzeń pandemicznych, które zmusiły organizatorów do przeniesienia go z Centrum Nanotechnologii B Politechniki Gdańskiej do Internetu, a dokładnie na kanał Polskiej Agencji Kosmicznej na platformie YouTube, gdzie znajdują się zapisy samej konferencji. Wszystkich zainteresowanych tematyką kosmiczną serdecznie do zapraszamy do ich obejrzenia.

Fot. 1. Nec temere nec timide, czyli bez strachu, ale z rozwagą. Motto Gdańska, gospodarza SKK 2020.

obraz

SKK, prowadzona przez cenionego popularyzatora nauki Radosława Brzózkę, dotyczyła między innymi komunikacji satelitarnej, medycyny kosmicznej, astronomii, edukacji i związanych z nią inicjatyw ESA, a także kosmicznych projektów studenckich. Uczestniczyli w niej przedstawiciele i pracownicy Polskiej oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej na czele z prof. Johannem-Dietrichem Woernerem, dyrektorem generalnym ESA i Michałem Szaniawskim, prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej. Konferencja podzielona została na sesję generalną, na której odbyła się część wykładowa wraz z debatami, a także segmenty tematyczne podzielone na: studenckie projekty kosmiczne, mechatronikę kosmiczną, przyszłościowe koncepcje i badania przestrzeni kosmicznej.

Fot. 2. Studio SKK 2020 w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej.

obraz

Wszystko rozpoczęło się od serdecznego powitania uczestników przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej, Michała Szaniawskiego oraz prorektora ds. organizacji i rozwoju Politechniki Gdańskiej prof. Dariusza Mikielewicza. Po ich wystąpieniach przyszedł czas na pierwszy punkt konferencji, jakim była debata „Preparing talents for future space sector”. Jej tematem przewodnim była działalność ESA oraz powstanie pierwszego w Polsce, a czternastego w ogóle ESA_Lab, który przyniesie polskim studentom możliwość czerpania z zasobów i wsparcia specjalistów z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Ta część konferencji zakończyła się pytaniem o jakieś słowo nadziei dla studentów, którzy już niedługo znajdą się na rynku pracy. Odpowiedzi udzielił Johann-Dietrich Woerner, mówiąc za Stevem Jobsem:

„Stay hungry, stay foolish”.

Fot. 3. Oficjalne powitanie uczestników SKK 2020.

obraz

Kolejną częścią konferencji był wykład przeprowadzony przez pracownika Departamentu Edukacji ESA. Przybliżył on model kształcenia proponowany przez agencję, min. inicjatywy dla uczniów i studentów. Na stronie – https://www.esa.int/ – możliwe jest zapoznanie się z ich ofertą oraz zdobycie dokumentów potrzebnych w rekrutacji.

Następnie miejsce miała prezentacja sponsora z firmy Digital Innovation Hub oraz rozstrzygnięcie III edycji konkursu Prezesa POLSA na najlepszą pracę dyplomową. Po przedstawieniu laureatów i skrótowym zapoznaniu widzów z tematami zwycięskich prac, nastąpił podział konferencji na dwa segmenty tematyczne - studenckie projekty kosmiczne oraz mechatronikę kosmiczną. Po zakończeniu tego segmentu widzowie powrócili na kanał generalny, by tam zapoznać się z wykładem „Human on Mars – Human on Earth” poświęconym programowi MELiSSA, prowadzonym przez Christopha Lasseur.

Fot. 4. Radosław Brzózka - prowadzący SKK 2020.

obraz

Ciekawym wydarzeniem był panel Rady Studentów przy Prezesie POLSA, w którym brali udział przedstawiciele przemysłu – Marek Krawczyk z firmy KP Labs oraz Mateusz Dyrda (Digital Innovation Hub), studenci oraz przedstawiciel akademicki – dr hab. inż. Jan Kindracki. Debata skupiła się wokół wymagań pracodawców względem absolwentów oraz projektów studenckich i ich walorów, w kontekście perspektyw zawodowych. Wyciągnięte z tej rozmowy wnioski mogą stać się dla Rady Studentów wstępem do prac nad zmianą w systemie kształcenia, który mógłby zachęcać studentów do udziału w nieobowiązkowych aktywnościach i projektach.

Fot. 5. Sesja tematyczna w ramach SKK 2020.

obraz

W ten sposób zakończył się pierwszy, bardzo intensywny dzień Studenckiej Konferencji Kosmicznej. Dzień drugi rozpoczął się wykładem i warsztatami z planowania misji kosmicznej według praktyk ESA i norm ECSS, które prowadził Dominik Marszk. W tym dniu odbyły się także wykłady tematyczne z dziedziny przyszłościowych koncepcji oraz badań przestrzeni kosmicznej. W ich trakcie uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. jak wygląda proces transpiracji szpinaku oraz jak bezglebowo uprawiać kapustę.

Ostatnia prezentacja tego dnia dotyczyła drugiego ze sponsorów – KP Labs. Gliwicka firma zaprezentowała się jako wizjoner dążący do autonomicznych i łatwych w obsłudze misji kosmicznych. Dodatkowo, przedstawiła swoje flagowe projekty dotyczące satelitów oraz jednostek sztucznej inteligencji. Pod koniec, o bezpieczeństwie na orbicie opowiedział prof. Maciej Konacki, Dyrektor Departamentu Badań i Innowacji POLSA.

W czasie SKK 2020 uczestnicy mogli wziąć udział w wielu ciekawych i wartościowych prezentacjach, dotyczących sektora kosmicznego. Wszystkie transmisje obejrzano łącznie ponad dwa i pół tysiąca razy. Otrzymały one również od Internautów 106 ocen pozytywnych i ani jednej negatywnej. Patrząc tylko na te statystyki, SKK spełniła oczekiwania oglądających. Mamy nadzieję, że kolejna edycja, za dwa lata, okaże się jeszcze lepsza, zarówno pod względem merytorycznym jak i organizacyjnym.

Całość nagrania z tegorocznej edycji dostępna jest tutaj

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.