Korzyści dla polskiego sektora kosmicznego
Uczestnictwo przedstawicieli PAK w pracach europejskiego konsorcjum odpowiedzialnego za projekt PERASPERA pozwala im na współkształtowanie tematyki przyszłych konkursów dotyczących rozwoju robotyki w ramach programu Horyzont Europa. Otwiera też nowe możliwości promocji na forum ogólnoeuropejskim polskich technologii i osiągnięć w zakresie orbitalnej i planetarnej robotyki kosmicznej.
Dzięki udziałowi w konkursach dotyczących robotyki kosmicznej realizowanych w ramach programu PERASPERA krajowe podmioty uzyskują m.in.:
- możliwość włączania się w projekty w zakresie robotyki orbitalnej i planetarnej komplementarne do inicjatyw ESA oraz udziału w misjach technologicznych we współpracy z największymi podmiotami europejskim (np. Airbus D&S, Thales Alenia Space, OHB),
- możliwość przetestowania i doskonalenia posiadanych technologii w zakresie robotyki orbitalnej (np. serwisowanie satelitów, aktywne usuwanie tzw. kosmicznych śmieci) i planetarnej (np. eksploracja powierzchniowa, pobieranie próbek materiału spod powierzchni, autonomia ruchu w nieznanym środowisku planetarnym i pokonywanie długiego dystansu),
- szansę na zdobycie dodatkowego doświadczenia w realizacji europejskich projektów, które może się przyczynić do poprawy ich konkurencyjności.
Przystąpienie Polski do konsorcjum PERASPERA i udział przedstawicieli PAK w pracach tego gremium zostały ujęte jako jeden z projektów do realizacji w ramach Krajowego Programu Kosmicznego na lata 2019-2021.