Wizyta przedstawicieli ukraińskiego sektora kosmicznego w Polsce.

W kwietniu 2019 roku Polska Agencja Kosmiczna gościła delegację przedstawicieli ukraińskiego sektora kosmicznego. Wizyta trwała od 16 do 18 kwietnia 2019 r. i objęła szereg wizyt w siedzibach polskich podmiotów i agencji rządowych, a także konferencję pt. „Polsko-Ukraiński Dzień Informacyjny Programu COPERNICUS”.

Wśród gości z Ukrainy byli obecni Andrii Zylkov (Szef delegacji, Kierownik Działu Teledetekcji Ziemii, Departament Polityki Kosmicznej i Rozwoju, Narodowa Agencja Kosmiczna Ukrainy), Yurii Khorhula (Kierownik Wydziału Projektowania Systemu Pojazdów Nośnych, Państwowe Biuro Konstrukcyjne Yuzhnoye), Sergii Velichko (Główny specjalista w Departamencie Rozwoju Biznesu Międzynarodowego, Państwowe Biuro Konstrukcyjne Yuzhnoye, Volodymyr Tyagur (Główny projektant systemów optycznych i elektronicznych, Arsenal State Enterprise), Ihor Brukhno (Kierownik Centrum Informacji i Analiz, Narodowe Centrum Kontroli i Testowania Urządzeń Kosmicznych), Stanislav Kholodnyi (Kierownik Departamentu Zagranicznych Stosunków Gospodarczych, Narodowe Centrum Kontroli i Testowania Urządzeń Kosmicznych), Sergii Yanchevsky (Kierownik Centrum Informacji i Analiz, Narodowe Centrum Kontroli i Testowania Urządzeń Kosmicznych), Dmytro Kozhukhov (Kierownik Centrum Danych Operacyjnych, Narodowe Centrum Kontroli i Testowania Urządzeń Kosmicznych), Viktor A. Chalavan (Narodowy Instytut Badań Strategicznych).

Punktem otwierającym przebieg wizyty ukraińskiej delegacji w Polsce był udział części jej przedstawicieli w konferencji „Rozwój i zastosowania technologii rakietowych w Polsce – nowe otwarcie”. Następnego dnia odbyło się oficjalne spotkanie w oddziale terenowym Polskiej Agencji Kosmicznej w Warszawie z przedstawicielami PAK oraz polskich podmiotów sektora kosmicznego. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Iwona Stanisławska (Dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN), Stanisław Lewiński (Centrum Badań Kosmicznych PAN), Katarzyna Dąbrowska-Zielińska (Instytut Geodezji i Kartografii) oraz Grzegorz Gawlik (Instytut Technologii i Materiałów Elektronicznych). Kolejnym etapem wizyty były spotkania w Instytucie Lotnictwa, połączone ze zwiedzaniem instytucji, oraz w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych.

Ostatniego dnia wizyty delegacji Polska Agencja Kosmiczna, we współpracy z Ambasadą Ukrainy w Warszawie oraz Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii zorganizowały konferencję pt. „Polsko-Ukraiński Dzień Informacyjny Programu COPERNICUS”. Konferencja odbyła się w 18 kwietnia 2019 r. w MPiT. W czasie wydarzenia zostały zaprezentowane korzyści płynące dla społeczeństwa europejskiego z realizacji projektu DIAS. Swoje opinie oraz doświadczenia zaprezentowały polskie i zagraniczne podmioty biorące udział w projekcie, m.in.: Creotech Instruments S.A., CloudFerro Sp. z o.o., Astri Polska, Wrocławski Instytut Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji i inne.

Konferencja była także okazją do indywidualnych spotkań i rozmów o potencjalnych kierunkach współpracy. W trakcie trwania wydarzenia miały miejsce spotkania B2B przedstawicieli polskich i ukraińskich podmiotów.

W ramach konferencji odbyła się również ceremonia wręczenia nagród zwycięzcom pierwszej edycji konkursu o Nagrodę Naukową Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej za najlepszą studencką pracę dyplomową z zakresu inżynierii kosmicznej.

Idea zorganizowania wspólnej konferencji poświęconej programowi COPERNICUS zrodziła się w czasie trwania misji przedstawicieli polskiego sektora kosmicznego na Ukrainę, zorganizowanej przez Polską Agencję Kosmiczną w październiku 2018 r. z uwagi na kompetencje i wiedzę przedsiębiorstw ukraińskich umożliwiające im udział w charakterze podwykonawców w tym europejskim programie.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.