Podstrona PAK poświęcona Europejskiemu Konsorcjum ds. robotyki kosmicznej PERASPERA

W związku z przystąpieniem Polski do konsorcjum zarządzającego klastrem robotyki kosmicznej EU PERASPERA oraz związanymi z tym zadaniami Polskiej Agencji Kosmicznej na stronie internetowej PAK została utworzona podstrona poświęcona projektowi PERASPERA.

Strona https://polsa.gov.pl/projekty/peraspera zawiera informacje na temat projektu oraz aktualnych jego zadań istotnych z perspektywy polskich podmiotów. Będą na niej udostępniane dane dotyczące konkursów, w których polskie firmy i podmioty sektora kosmicznego mogą wziąć udział: https://polsa.gov.pl/projekty/peraspera/konkursy-peraspera

Zakładka poświęcona robotyce i automatyce kosmicznej opisuje zastosowania technologii, systemów oraz komponentów związanych z automatyką i robotyką oraz odwołania do stosownych materiałów źródłowych na stronach ESA: https://polsa.gov.pl/projekty/peraspera/robotyka-i-automatyka-kosmiczna

Lista i krótki opis potencjału polskich podmiotów związanego z robotyką kosmiczną dostępny jest na stronie: https://polsa.gov.pl/projekty/peraspera/robotyka-kosmiczna-polskie-podmioty

Klaster PERASPERA – to inicjatywa powołana w 2014 r. Komisję Europejską, której zadaniem jest wspieranie rozwoju europejskiej technologii w obszarze robotyki kosmicznej (PERASPERA) oraz napędu elektrycznego (EPIC).
Zadaniem konsorcjum ds. Strategicznego Klastra Badawczego PERASPERA jest m. in. przygotowanie europejskiej mapy drogowej w zakresie robotyki kosmicznej oraz definiowanie zagadnień do konkursów dotyczących tej tematyki organizowanych w ramach programów UE Horyzont 2020 i Horyzont Europa.
W skład konsorcjum PERASPERA weszły pierwotnie: Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) jako koordynator oraz narodowe agencje kosmiczne z: Niemiec (DLR), Francji (CNES), Wielkiej Brytanii (UK Space Agency), Włoch (ASI) i Hiszpanii (CDTI). W styczniu 2019 r. Rada Programowa konsorcjum zdecydowała o przyjęciu do organizacji Polskiej Agencji Kosmicznej.

Wszelkie informacje i projekcie oraz najbliższych planowanych działaniach można otrzymać kontaktując się z przedstawicielem PAK koordynującym projekt:
Zbigniew Burdzy
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.