Podstrona PAK poświęcona EUMETSAT

W związku z członkostwem Polski w Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych oraz wynikającymi z niego zadaniami Polskiej Agencji Kosmicznej, na stronie internetowej PAK została uruchomiona podstrona poświęcona współpracy z EUMETSAT.

Na stronie udostępniane są aktualne ogłoszenia dotyczące przetargów EUMETSAT, w których mogą wziąć udział polskie podmioty: https://polsa.gov.pl/projekty/eumetsat/ogloszenia-przetargowe-eumetsat,

Znajdują się też na niej praktyczne informacje dla przedsiębiorstw, które dopiero zamierzają nawiązać współpracę z EUMETSAT: https://polsa.gov.pl/projekty/eumetsat/nawiazanie-wspolpracy-z-eumetsat, w tym również opis, jak krok po kroku przygotować ofertę konkursową: https://polsa.gov.pl/projekty/eumetsat/przygotowanie-oferty.

Strona opisuje także zasady działania europejskiej organizacji, zaangażowanie polskiej delegacji w prace poszczególnych rad programowych i komitetów EUMETSAT oraz korzyści dla krajowych instytucji oraz podmiotów związane z udziałem Polski w jej programach i misjach: https://polsa.gov.pl/projekty/eumetsat/europejska-organizacja-eumetsat.

Znalazły się też na niej informacje dotyczące wykorzystania danych satelitarnych na potrzeby meteorologii lub monitorowania zmian klimatu oraz przez szerokiego odbiorcę https://polsa.gov.pl/projekty/eumetsat/obszary-zastosowania-danych-satelitarnych.

Na podstronie dostępne są również informacje o działaniach funkcjonującego w Polskiej Agencji Kosmicznej Krajowego Punktu Kontaktowego EUMETSAT dla polskiego przemysłu: https://polsa.gov.pl/projekty/eumetsat

Europejska Organizacja Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT) powstała w 1986 r. w celu zapewnienia ciągłości funkcjonowania satelitarnego systemu obserwacyjnego dla meteorologii i klimatologii krajów Europy. Została powołana w oparciu o Konwencję w sprawie ustanowienia Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (Eumetsat Convention for the Establishment of a European Organisation for the Exploitation of Meteorological Satellites). Do głównych zadań organizacji zalicza się: wynoszenie, utrzymanie i eksploatację systemu europejskich satelitów meteorologicznych, a także obsługę programów obowiązkowych, opcjonalnych oraz prowadzonych z udziałem partnerów zewnętrznych. W skład EUMETSAT wchodzi obecnie 30 krajów członkowskich, w tym Polska.

Nasz kraj nawiązał relacje z EUMETSAT w 2000 r. jako członek współpracujący, a pełne członkostwo uzyskał w 2009 r. Za relacje z organizacją odpowiada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy, który bierze udział w pracach organów EUMETSAT.
Dzięki członkostwu w organizacji nasz kraj ma pełny dostęp do danych satelitarnych pochodzących z jej satelitów. Zobrazowania zapewniane przez EUMETSAT są wykorzystywane w pierwszej kolejności przez państwowe służby hydrologiczno-meteorologiczne do opracowywania prognoz, hydrometeorologicznej osłony społeczeństwa i gospodarki, monitorowania zmian klimatu oraz przez Siły Zbrojne RP, wyższe uczelnie i instytuty badawcze. Obrazy z satelitów meteorologicznych mogą też mieć zastosowanie w: rolnictwie, leśnictwie, zarządzaniu terenami, gospodarce przestrzennej, planowaniu inwestycji, monitorowaniu obszarów wodnych (włączając Morze Bałtyckie) i atmosfery, w tym m. in. dokonywaniu pomiarów gazów śladowych i aerozoli.

Wszelkie informacje i projekcie oraz najbliższych planowanych działaniach można otrzymać kontaktując się z przedstawicielem PAK koordynującym projekt:

Zbigniew Burdzy

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.