Stoisko Polskiej Agencji Kosmicznej na 27. MSPO w Kielcach

W dniach 3-6 września odbywa się 27. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. Polska Agencja Kosmiczna już po raz czwarty prezentuje na swoim stoisku efekty prac polskich podmiotów sektora kosmicznego. Przedstawiciele PAK uczestniczą w debatach i panelach oraz w szeregu spotkań bilateralnych.

P.o. prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Michał Szaniawski oraz wiceprezes ds. obronnych płk Marcin Górka uczestniczą w licznych wydarzeniach branżowych towarzyszących tegorocznej wystawie oraz w spotkaniach bilateralnych, m.in. z partnerami z Wielkiej Brytanii, Kanady i Izraela.

Na stoisku Polskiej Agencji Kosmicznej gościł amerykański astronauta, uczestnik misji Apollo 15, płk Alfred Merrill Worden. Uczestnik czwartej wyprawy księżycowej (1971 r.) wystąpił na MSPO w roli ambasadora amerykańskiej delegacji, będąc gościem licznych spotkań i paneli. Zaproszenie amerykańskiego astronauty wpisuje się w kontekst debaty na temat technologii rozpoznania satelitarnego dla Polski, która jest jednym z kluczowych wątków tegorocznego Salonu.

Ekspozycję projektów firm sektorowych stanowią min.:

 • makieta platformy satelitarnej HyperSat z dwoma teleskopami optycznymi (Creotech),
 • system łączności dyspozytorskiej DGT MCS (DGT),
 • wojskowy odbiornik nawigacji satelitarnej z modułem kryptograficznym (Hertz Systems),
 • makieta radaru wysokiej rozdzielczości (Hertz Systems),
 • model satelity radarowego (ICEYE),
 • nadtlenek wodoru klasy HTP (98%) (Jakusz SpaceTech),
 • prototyp systemu detekcji, monitoringu, lokalizacji i wspomagania eliminacji zakłóceń radiowych w wybranych pasmach częstotliwości (PNP Systems),
 • elementy mechaniczne, kompozyty termoplastyczne i przykłady powłok (PZL Mielec),
 • moduły laserowe, montaż elementów na elastycznych podłożach FLEX dla aplikacji krytycznych (Semicon),
 • dwukierunkowy system telemetrii do rakiet suborbitalnych (Space Forest),
 • obudowy elektroniki satelitarnej, sprzęgacz wysokiej mocy do akceleratora cząstek (Space Forest),
 • moduły komunikacyjne do cubesatów w pasmach X i S oraz komponenty związane z techniką RF (WiRan),
 • detektory i moduły podczerwieni (Vigo System).

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego rozpoczął się we wtorek 3 września i potrwa do 6 września. To trzecia co do wielkości (po Paryżu i Londynie) wystawa tego typu w Europie. Do Kielc przyjechało ponad 600 wystawców z 32 krajów świata. Wydarzenie jest okazją do prezentacji najnowszego sprzętu oraz spotkań biznesowych producentów sektora obronnego z całego świata. 27. edycja MSPO upływa pod znakiem Wystawy Narodowej Stanów Zjednoczonych i 20. jubileuszu Wystawy Sił Zbrojnych. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Salon organizowany jest we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz innymi resortami, które mają swoich przedstawicieli w Komitecie Honorowym oraz Radzie Programowej MSPO.

 

IMG 5860
IMG 0131
IMG 0128
IMG 0116
IMG 0136
IMG 5890
IMG 0037
IMG 0054
MSPO Cd
IMG 0059
IMG 0069
IMG 0077
IMG 0044
IMG 0089
IMG 5868
IMG 0100

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.