Stoisko Polskiej Agencji Kosmicznej na 27. MSPO w Kielcach

W dniach 3-6 września odbywa się 27. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. Polska Agencja Kosmiczna już po raz czwarty prezentuje na swoim stoisku efekty prac polskich podmiotów sektora kosmicznego. Przedstawiciele PAK uczestniczą w debatach i panelach oraz w szeregu spotkań bilateralnych.

P.o. prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Michał Szaniawski oraz wiceprezes ds. obronnych płk Marcin Górka uczestniczą w licznych wydarzeniach branżowych towarzyszących tegorocznej wystawie oraz w spotkaniach bilateralnych, m.in. z partnerami z Wielkiej Brytanii, Kanady i Izraela.

Na stoisku Polskiej Agencji Kosmicznej gościł amerykański astronauta, uczestnik misji Apollo 15, płk Alfred Merrill Worden. Uczestnik czwartej wyprawy księżycowej (1971 r.) wystąpił na MSPO w roli ambasadora amerykańskiej delegacji, będąc gościem licznych spotkań i paneli. Zaproszenie amerykańskiego astronauty wpisuje się w kontekst debaty na temat technologii rozpoznania satelitarnego dla Polski, która jest jednym z kluczowych wątków tegorocznego Salonu.

Ekspozycję projektów firm sektorowych stanowią min.:

 • makieta platformy satelitarnej HyperSat z dwoma teleskopami optycznymi (Creotech),
 • system łączności dyspozytorskiej DGT MCS (DGT),
 • wojskowy odbiornik nawigacji satelitarnej z modułem kryptograficznym (Hertz Systems),
 • makieta radaru wysokiej rozdzielczości (Hertz Systems),
 • model satelity radarowego (ICEYE),
 • nadtlenek wodoru klasy HTP (98%) (Jakusz SpaceTech),
 • prototyp systemu detekcji, monitoringu, lokalizacji i wspomagania eliminacji zakłóceń radiowych w wybranych pasmach częstotliwości (PNP Systems),
 • elementy mechaniczne, kompozyty termoplastyczne i przykłady powłok (PZL Mielec),
 • moduły laserowe, montaż elementów na elastycznych podłożach FLEX dla aplikacji krytycznych (Semicon),
 • dwukierunkowy system telemetrii do rakiet suborbitalnych (Space Forest),
 • obudowy elektroniki satelitarnej, sprzęgacz wysokiej mocy do akceleratora cząstek (Space Forest),
 • moduły komunikacyjne do cubesatów w pasmach X i S oraz komponenty związane z techniką RF (WiRan),
 • detektory i moduły podczerwieni (Vigo System).

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego rozpoczął się we wtorek 3 września i potrwa do 6 września. To trzecia co do wielkości (po Paryżu i Londynie) wystawa tego typu w Europie. Do Kielc przyjechało ponad 600 wystawców z 32 krajów świata. Wydarzenie jest okazją do prezentacji najnowszego sprzętu oraz spotkań biznesowych producentów sektora obronnego z całego świata. 27. edycja MSPO upływa pod znakiem Wystawy Narodowej Stanów Zjednoczonych i 20. jubileuszu Wystawy Sił Zbrojnych. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Salon organizowany jest we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz innymi resortami, które mają swoich przedstawicieli w Komitecie Honorowym oraz Radzie Programowej MSPO.

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.