Stoisko Polskiej Agencji Kosmicznej na 27. MSPO w Kielcach
W dniach 3-6 września odbywa się 27. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. Polska Agencja Kosmiczna już po raz czwarty prezentuje na swoim stoisku efekty prac polskich podmiotów sektora kosmicznego. Przedstawiciele PAK uczestniczą w debatach i panelach oraz w szeregu spotkań bilateralnych.
P.o. prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Michał Szaniawski oraz wiceprezes ds. obronnych płk Marcin Górka uczestniczą w licznych wydarzeniach branżowych towarzyszących tegorocznej wystawie oraz w spotkaniach bilateralnych, m.in. z partnerami z Wielkiej Brytanii, Kanady i Izraela.
Na stoisku Polskiej Agencji Kosmicznej gościł amerykański astronauta, uczestnik misji Apollo 15, płk Alfred Merrill Worden. Uczestnik czwartej wyprawy księżycowej (1971 r.) wystąpił na MSPO w roli ambasadora amerykańskiej delegacji, będąc gościem licznych spotkań i paneli. Zaproszenie amerykańskiego astronauty wpisuje się w kontekst debaty na temat technologii rozpoznania satelitarnego dla Polski, która jest jednym z kluczowych wątków tegorocznego Salonu.
Ekspozycję projektów firm sektorowych stanowią min.:
- makieta platformy satelitarnej HyperSat z dwoma teleskopami optycznymi (Creotech),
- system łączności dyspozytorskiej DGT MCS (DGT),
- wojskowy odbiornik nawigacji satelitarnej z modułem kryptograficznym (Hertz Systems),
- makieta radaru wysokiej rozdzielczości (Hertz Systems),
- model satelity radarowego (ICEYE),
- nadtlenek wodoru klasy HTP (98%) (Jakusz SpaceTech),
- prototyp systemu detekcji, monitoringu, lokalizacji i wspomagania eliminacji zakłóceń radiowych w wybranych pasmach częstotliwości (PNP Systems),
- elementy mechaniczne, kompozyty termoplastyczne i przykłady powłok (PZL Mielec),
- moduły laserowe, montaż elementów na elastycznych podłożach FLEX dla aplikacji krytycznych (Semicon),
- dwukierunkowy system telemetrii do rakiet suborbitalnych (Space Forest),
- obudowy elektroniki satelitarnej, sprzęgacz wysokiej mocy do akceleratora cząstek (Space Forest),
- moduły komunikacyjne do cubesatów w pasmach X i S oraz komponenty związane z techniką RF (WiRan),
- detektory i moduły podczerwieni (Vigo System).
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego rozpoczął się we wtorek 3 września i potrwa do 6 września. To trzecia co do wielkości (po Paryżu i Londynie) wystawa tego typu w Europie. Do Kielc przyjechało ponad 600 wystawców z 32 krajów świata. Wydarzenie jest okazją do prezentacji najnowszego sprzętu oraz spotkań biznesowych producentów sektora obronnego z całego świata. 27. edycja MSPO upływa pod znakiem Wystawy Narodowej Stanów Zjednoczonych i 20. jubileuszu Wystawy Sił Zbrojnych. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Salon organizowany jest we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz innymi resortami, które mają swoich przedstawicieli w Komitecie Honorowym oraz Radzie Programowej MSPO.