Wizyta przedstawicieli kierownictwa NASA w Polskiej Agencji Kosmicznej

12 września w warszawskim oddziale PAK odbyło się spotkanie Michała Szaniawskiego, p.o. prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej, z przedstawicielami NASA: Stephenem Jurczykiem, pełniącym funkcję wicedyrektora ds. operacyjnych NASA (Associate Administrator) oraz Kentem Bressem, dyrektorem ds. areonautyki i wsparcia (Director of the Aeronautics and Cross Agency Support Division). W spotkaniu udział wzięła również przedstawicielka Ambasady USA, pani Esther Bell, odpowiedzialna za współpracę w obszarze kosmosu oraz przedstawiciele Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej PAK.

Głównym tematem rozmów były ustalenia dotyczące przygotowywanego porozumienia o współpracy pomiędzy agencjami oraz plany NASA, dotyczące misji naukowych i demonstracji technologicznych, zwłaszcza w ramach programu ARTEMIS. Uroczyste podpisanie porozumienia zaplanowane jest podczas tegorocznego International Astronautical Congress 2019 w Waszyngtonie.

To pierwsza od dłuższego czasu wizyta wysokiego rangą przedstawiciela NASA w Polsce, wiążąca się z zaangażowaniem amerykańskich partnerów w liczne inicjatywy w naszym kraju. Stephen Jurczyk podczas dwudniowego pobytu w Polsce, oprócz szeregu spotkań i wywiadów, planuje również wsparcie drużyn uczestniczących w European Rover Challange 2019 w Kielcach. Polska Agencja Kosmiczna także wspiera wydarzenie. Przedstawiciele PAK zaangażowani są w moderowanie i udział w panelach dyskusyjnych i warsztatach, poprowadzą również swoje prezentacje w wybranych sesjach tematycznych ERC.

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.