Piąty finał European Rover Challenge

W niedzielę 15 września 2019 r. dobiegła końca piąta edycja zawodów modeli robotów marsjańskich European Rover Challenge. W rywalizacji wystartowało 28 drużyn z 13 krajów. Zwycięzcą tegorocznej edycji została drużyna IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej. W uroczystości otwarcia zawodów wziął udział p.o. Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej – Michal Szaniawski. Przedstawiciele PAK byli zaangażowani w moderowanie i uczestniczyli w panelach dyskusyjnych podczas konferencji i warsztatów, przedstawili także prezentacje w wybranych sesjach tematycznych.

Wydarzeniu towarzyszyły prelekcje i pokazy filmowe, została też zorganizowana Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych, w której zaprezentowało się ponad 30 wystawców. Podczas trwania imprezy przeprowadzono szereg specjalistycznych warsztatów skierowanych do uczestników zawodów. Jeden z nich, poświęcony ścieżkom kariery i pracy zawodowej w sektorze kosmicznym, był poprowadzony przez Kingę Gruszecką  z Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej PAK (oraz PSPA) i Sławomira Zdybskiego (ESA).

Prezentację pt. „Public support for cooperation between science and industry – as the path of development of the young space sector” podczas konferencji mentoringowo-biznesowej przedstawił ekspert PAK – John Hall. Wzięli w niej udział przedstawiciele przedsiębiorstw różnych branż zainteresowanych rozwijaniem oraz wykorzystywaniem technologii kosmicznych i robotycznych.

Uczestnicy konferencji mieli też możliwość bliższego poznania klastra PERASPERA. Prezentacji inicjatywy Komisji Europejskiej, pod nazwą Strategiczny Klaster Badawczy w robotyce kosmicznej – PERASPERA, dokonał Zbigniew Burdzy z Departamentu Wojskowych Technologii Satelitarnych PAK. W skład konsorcjum wchodzi Europejska Agencja Kosmiczna oraz agencje narodowe z sześciu dużych krajów Europy. PAK została członkiem organizacji na początku 2019 r. Podczas konferencji można było wysłuchać prezentacji i porozmawiać z ekspertami z ESA, NASA, Thales Alenia Space, Explore Mars Europe, ARP oraz rodzimych firm. Dyskusje dotyczyły technologii, projektów i wizji kolonizacji Księżyca oraz Marsa.

Zawody ERC to okazja dla młodych inżynierów i naukowców do weryfikacji kluczowych kompetencji w zakresie projektowania i eksploatacji robotów mobilnych. Poza zadaniami wykonywanymi na symulowanej powierzchni Marsa, każdy z zespołów przygotował także dokumentację i prezentację efektów swojej wielomiesięcznej pracy. Jędrzej Górski z Departamentu Badań i Innowacji PAK był członkiem tegorocznego jury oceniającego zespoły realizujące zadania konkursowe, w szczególności dokumentację projektową.          

Polska Agencja Kosmiczna od kilku lat wspiera organizatorów wydarzenia w pozyskaniu zagranicznych ekspertów i specjalistów zajmujących się robotyką kosmiczną i reprezentujących sektor kosmiczny, min. z ESA, narodowych agencji kosmicznych (min. DLR, CDTI, NASA) oraz podmiotów przemysłowych i innych organizacji branżowych. Przedstawiciele agencji biorą także udział w warsztatach i panelach.

Najważniejszym wydarzeniem European Rover Challenge są międzynarodowe zawody robotyczne, w których zespoły konstruujące łaziki, rywalizują w konkurencjach analogicznych do zadań wykonywanych przez roboty na powierzchniach Marsa i Księżyca. Misją organizatorów ERC jest także popularyzacja wiedzy o eksploracji kosmosu i osiągnięciach polskich instytucji i firm działających w sektorze kosmicznym. 

Więcej informacji o tegorocznej edycji ERC znajduje się na stronie http://roverchallenge.eu/pl/home/

 

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.