Spotkanie branżowe w PAK – robotyka kosmiczna

Spotkanie branżowe, zorganizowane 19 września 2019 r. przez Departament Wojskowych Technologii Satelitarnych Polskiej Agencji Kosmicznej, poświęcone europejskim programom w obszarze robotyki kosmicznej, ze szczególnym uwzględnieniem inicjatywy Komisji Europejskiej z 2014 r. pt. „Strategiczny Klaster Badawczy PERASPERA” oraz programu Europejskiej Agencji Kosmicznej E3P, skupiło kilkudziesięciu przedsiębiorców, przedstawicieli administracji państwowej oraz jednostek naukowo-badawczych.

Prezes PAK, Michał Szaniawski, otwierając spotkanie podkreślił istotną rolę robotyki jako jednej ze specjalności rozwijanej przez krajowy sektor kosmiczny. Zwrócił także uwagę na znaczący potencjał i osiągnięcia krajowych podmiotów w tej dziedzinie w ostatnich latach, które są m.in. efektem ich udziału w projektach i misjach ESA oraz innych agencji kosmicznych. M. Szaniawski zaznaczył, że jednym z priorytetów PAK jest przystąpienie w 2019 r. do europejskiego konsorcjum PERASPERA, które działając pod przewodnictwem ESA, zrzesza największe, europejskie agencje kosmiczne z Francji, Włoch, Niemiec, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Obszerny program spotkania zawierał szereg zagadnień bezpośrednio związanych ze wsparciem polskich podmiotów w udziale w przetargach ESA w ramach programu E3P (European Exploration Envelope Program) oraz konkursach KE, dotyczących klastra PERASPERA w ramach programu Horyzont 2020. Przedstawiono również aktualny stan projektów realizowanych przez polskie podmioty w ramach programów ESA i KE. Jednym z zadań przedsięwzięcia, było również pozyskanie od przedstawicieli przemysłu rekomendacji w zakresie oczekiwanych, przyszłych kierunków rozwoju jak i obszarów tematycznych związanych z robotyką kosmiczną.

Prelegentami spotkania branżowego byli przedstawiciele: Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów (PIAP Space).

Pani Agnieszka Kuczała (MNiSW), przedstawiła obszary programu ESA E3P, w których oczekiwane jest zaangażowanie krajowego środowiska naukowo-przemysłowego, ukierunkowanego na rozwój robotyki kosmicznej. Zaprezentowane zostały również obszary, w ramach których prowadzone są dodatkowo badania naukowe (SciSpace, EXPERT, ISRU). Przedstawione zagadnienia obejmowały rozwój technologii związanych z eksploracją kosmosu, rozwojem nowatorskich napędów i źródeł energii, technologii podtrzymujących życie, niezbędnych do pozyskiwania zasobów, a także technologii robotycznych i sztucznej inteligencji.

Dr Piotr Świerczyński (KPK UE), omówił programy Komisji Europejskiej dedykowane sektorowi kosmicznemu, a także bieżące konkursy w obszarze SPACE w programie Horyzont 2020. Rekomendował również udział w spotkaniu informacyjnym na temat Programu Pracy KE w ramach programu Horyzont 2020 (13-14.11.2019 r. w Warszawie), w trakcie którego jedna z sesji będzie poświęcona konkursom ukierunkowanym na rozwój robotyki orbitalnej i planetarnej w ramach PERASPERA. Piotr Świerczyński przedstawił także wstępne informacje na temat programu Horyzont Europa i kierunki wsparcia w obszarze robotyki kosmicznej.

Zbigniew Burdzy (PAK), omówił cele i zadania Strategicznego Klastra Badawczego PERASPERA, a także istotne zadania, które z upoważnienia KE oraz ESA, realizuje europejskie konsorcjum PSA (Program Support Activities). Autor prezentacji podkreślił, że rolą konsorcjum jest m.in. przygotowanie europejskiej mapy drogowej w zakresie rozwoju robotyki kosmicznej, definiowanie zagadnień do konkursów na granty, związane z tym obszarem, organizowane w ramach programu Horyzont 2020 i kolejnego programu ramowego UE – Horyzont Europa. Zbigniew Burdzy przedstawił także zadania, które w ramach konsorcjum będzie realizować Polska Agencja Kosmiczna.

Przedstawiciel PIAP Space, Mateusz Wolski omówił dotychczasowe granty operacyjne realizowane przez europejskie konsorcja, zarówno w ramach pierwszego konkursu ogłoszonego w 2016 r. (granty od OG1 do OG6), jak i drugiego z 2018 r. (granty od OG7 do OG11). Przedstawił cele i zadania realizowane w ramach poszczególnych projektów oraz skład konsorcjów z uwzględnieniem polskich podmiotów. Szczegółowo omówił zadania polskich podmiotów w jednym z grantów (OG 4) w ramach PERASPERA - w projekcie I3DS (Integrated 3D Sensors suite – zintegrowany zestaw czujników 3D do serwisowania satelitów). Mateusz Wolski podzielił się także z uczestnikami spotkania swoimi doświadczeniami i rekomendacjami, jak skutecznie włączać się w realizację kolejnych projektów w ramach europejskich konsorcjów w trzecim konkursie PERASPERA, który rozpocznie się w listopadzie 2019 r. Nabór wniosków do kolejnego konkursu potrwa do marca 2020 r.

W trakcie dyskusji uczestnicy wskazywali korzyści płynące z udziału krajowych podmiotów w programie PERASPERA i w poszczególnych konkursach, takie jak np.: możliwość realizacji komplementarnych do ESA, dodatkowych projektów w zakresie robotyki orbitalnej i planetarnej, udział w misji technologicznej, współpracę z dużymi integratorami systemowymi, możliwość przetestowania i doskonalenia opracowanych technologii w zakresie robotyki orbitalnej (np. serwisowanie satelitów) i planetarnej. Przedstawiono także najważniejsze korzyści wynikające z członkostwa PAK w konsorcjum PERASPERA, dzięki któremu Polska będzie mogła mieć wpływ na tematykę kolejnych konkursów organizowanych przez konsorcjum. Dzięki niemu krajowe podmioty uzyskają min. dostęp do informacji o projektach i działaniach planowanych w najbliższej przyszłości, co może się przyczynić do wzrostu ich konkurencyjności na rynku europejskim.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele instytutów badawczo-naukowych i uczelni, w tym: Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytutu Lotnictwa,-Sieci Badawczej – Łukasiewicz oraz przemysłu, m.in. firm: Astronika, PIAP Space, KP Labs, Astri Polska, Hertz Systems, EC Engineering, a także administracji publicznej: Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE i Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Prezentacje ze spotkania do pobrania poniżej:

link
Pobierz PDFPdf Icon
Dofinansowanie technologii kosmicznych z Programu H2020. Nowe możliwości w Programie Horyzont Europa. autor: dr Piotr Świerczyński
link
Pobierz PDFPdf Icon
STRATEGICZNY KLASTER BADAWCZY W ROBOTYCE KOSMICZNEJ „PER ASPERA". Cele, partnerzy, zadania. autor: Zbigniew Burdzy
link
Pobierz PDFPdf Icon
Per Aspera: 0G1-0G11 - opis projektów. autor: Mateusz Wolski
link
Pobierz PDFPdf Icon
Program Europejskiej Agencji Kosmicznej E3P i szanse udziału dla polskich podmiotów zaangażowanych w robotykę. autor: Agnieszka Kuczała
link
Pobierz PDFPdf Icon
Polskie specjalizacje w dziedzinie robotyki kosmicznej – wyzwania i szanse na rynku europejskim. autor: dr hab. inż. Karol Seweryn

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.