Kolejny udany World Space Week Wrocław pod patronatem POLSA

W pierwszy październikowy weekend (5-6 października) we Wrocławiu odbył się World Space Week - wydarzenie popularyzujące wiedzę o eksploracji kosmosu. Podczas dwóch dni imprezy we Wrocławskim Centrum Kongresowym odbyło się około 40 warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, targi sektora kosmicznego, wykłady uznanych popularyzatorów nauki, wystawy astronomiczne oraz pokaz balonu stratosferycznego.

Oficjalną część wydarzenia 6 października 2019 r. otworzyli organizatorzy wraz z przedstawicielami m.in. Miasta Wrocław, Polskiej Agencji Kosmicznej (Departament Edukacji), Polskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz ESERO Polska. Spotkanie było okazją do licznych rozmów miłośników badań kosmicznych ze specjalistami. W realizację wydarzenia zaangażowane były również firmy z sektora kosmicznego m.in. Blue Dot Solutions (akcelerator Space3ac), SatRevolution, Newind. Przedsięwzięciu towarzyszyły specjalne pokazy programu telewizyjnego „Astronarium”, popularyzującego współczesne osiągnięcia nauki w badaniach przestrzeni kosmicznej. W wydarzeniu wzięło udział kilkuset uczestników. Ogromną rzeszę odbiorców przyciągnęli specjalni goście – popularyzatorzy nauki, wśród nich min.:

  • Artur B. Chmielewski, inżynier, menadżer wielu misji kosmicznych w NASA Jet Propulsion Laboratory, syn popularnego „Papcia Chmiela”,
  • dr hab. Grzegorz Brona, przedsiębiorca sektora kosmicznego i były prezes Polskiej Agencji Kosmicznej,
  • Wiktor Niedzicki, uznany popularyzator nauki i autor pamiętnego programu „Laboratorium”,
  • dr Andrzej Dragan, fizyk i fotograf,
  • Sebastian Soberski, astronom i radioobserwator,
  • Radosław Grabarek, dziennikarz IT, twórca portalu We Need More Space,
  • Projekt Scorpio, zespół studencki, twórcy łazika marsjańskiego, który z powodzeniem startuje na międzynarodowych zawodach,
  • Magdalena Filcek, neuroarchitekt, designer, artysta, naukowiec, wynalazca, wizjoner, pilot balonów na ogrzane powietrze, twórczyni nowatorskiej metody redukcji stresu i odzyskiwania utraconej energii.

Wydarzenie patronatem honorowym objęły: Polska Agencja Kosmiczna, Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Prezydent Miasta Wrocław.

"World Space Week" czyli Światowy Tydzień Przestrzeni Kosmicznej, to inicjatywa, której celem jest promocja nauki i techniki, a w szczególności zagadnień związanych z podbojem Kosmosu. Wydarzenie to zostało zainicjowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych w roku 1999. Na chwilę obecną jest największym międzynarodowych wydarzeniem kosmicznym o charakterze otwartym. Międzynarodowa inicjatywa popularnonaukowa koordynowana jest przez The World Space Week Association, działającą od 1980 roku. Pierwsza oficjalna impreza pod nazwą World Space Week została zorganizowana w 2000 roku. Od tego czasu odbywa się cyklicznie każdego roku zmieniając temat przewodni. World Space Week organizowany jest w ponad 120 krajach. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest "The Moon - gateway to the Stars" (Księżyc - brama do gwiazd).

W Polsce World Space Week po raz pierwszy odbył się we Wrocławiu w roku 2017, z inicjatywy entuzjastów tematyki kosmicznej, popularyzatorów nauki, późniejszych założycieli stowarzyszenia WroSpace. Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem wśród młodych ludzi i pasjonatów. W 2018 roku wydarzenie odwiedziło ponad 3000 osób z całej Polski. Obecnie World Space Week Wrocław jest rozpoznawalną w Polsce i cenioną marką.

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.