Briefing w Polskiej Agencji Kosmicznej

W briefingu dla podmiotów z delegatami do rad programowych i komitetów Europejskiej Agencji Kosmicznej, który odbył się 20 grudnia 2019 roku w Oddziale Terenowym Polskiej Agencji Kosmicznej, wzięło udział około 80 przedstawicieli jednostek naukowych i przemysłu.

Zebranych powitał Michał Szaniawski, Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. Z kolei Julita Wilczek, Zastępca Dyrektora Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju, a zarazem Zastępca Szefa Polskiej Delegacji do ESA, zaprezentowała podsumowanie wyników Rady Ministerialnej ESA i podział polskiej składki.

Następnie głos zabrali polscy delegaci do Rad Programowych i Komitetów ESA: Arkadiusz Chimicz z Polskiej Agencji Kosmicznej, delegat na PB SSA (Programme Board on Space Situational Awareness); Joanna Jurkiewicz z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, delegat na PB EO (Programme Board for Earth Observation) i Komitetu Copernicusa KE; Agnieszka Kuczała z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, delegat na PB HME (Programme Board for Human Spaceflight, Microgravity and Exploration) oraz SPC (Science Programme Committee); Tomasz Pińciurek z Ministerstwa Cyfryzacji, delegat na JCB (Join Board Communication Satellite Programmes) oraz PB-NAV (Programme Board on Satellite Navigation), który przedstawił również prezentację przygotowaną przez Łukasza Maciaka z Ministerstwa Rozwoju, delegata na JCB i PB-NAV. Jako ostatni wystąpił Zbigniew Burdzy z Polskiej Agencji Kosmicznej, ekspert w IPC/THAG (Technology Harmonisation Advisory Group) oraz PB HME.

Podczas dyskusji przedstawiciele jednostek naukowych i przemysłu pytali delegatów o szczegółowe kwestie zawiązane z działaniem i decyzjami Rad Programowych i Komitetów ESA. Spotkanie zakończyło się krótkim wigilijnym poczęstunkiem.           

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.