Bezpieczeństwo na orbicie - pierwsze śniadanie prasowe POLSA

W piątek 24 stycznia odbyło się śniadanie prasowe Polskiej Agencji Kosmicznej. Wzięło w nim udział 16 przedstawicieli czołowych polskich mediów. Temat spotkania stanowiło bezpieczeństwo na orbicie wokół Ziemi – temat bardzo aktualny, ponieważ w szybkim tempie rośnie ilość kosmicznych śmieci, a tym samym zagrożenie kolizjami o potencjalnie fatalnych skutkach.

Ziemię okrąża coraz więcej nowych satelitów, rozrasta się wielotysięczna mega konstelacja Starlink. W planach są kolejne satelitarne konstelacje. Niewiele brakowało, a 25 grudnia 2019 roku, uległby zniszczeniu jeden z pięciu polskich satelitów - BRITE2-PL Heweliusz, służący do obserwacji zmian jasności gwiazd. Satelita znalazł się w odległości zaledwie 11 metrów od odrzuconego członu rakiety Pegasus. Obydwa obiekty pędziły z szybkością około 15 tys. km/h. Gdyby się zderzyły, na orbicie znalazło by się mnóstwo, może nawet tysiące odłamków, z których każdy stanowiłyby zagrożenie dla innych satelitów. Przy tak ogromnych prędkościach kilkumilimetrowy element zamienia się w rodzaj pocisku…

Space Situational Awarness (w skrócie SSA) czyli Świadomość Sytuacyjna Przestrzeni Kosmicznej to jeden z ważnych obszarów aktywności Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK), której zaangażowanie w tej dziedzinie stanowi wielką szansę dla polskich jednostek naukowych i firm. W realizację zadań związanych kosmicznym bezpieczeństwem zaangażowanych jest już kilka podmiotów, a do PAK spływają unijne pieniądze.

Warto wiedzieć, że w 2019 roku Polska dołączyła do działającego przy Komisji Europejskiej Konsorcjum EU Space Surveillance and Tracking (EUSST), które zrzesza 8 krajów unijnych. Przynależność do niego ma charakter dobrowolny, ale zainteresowane kraje muszą spełnić szereg warunków - takich jak posiadanie sieci wysokiej klasy teleskopów i urządzeń laserowych.

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.