Współpraca z ESA w dobie COVID-19 - rekomendacje wynikające z GCC ESA

W odpowiedzi na aktualną sytuację epidemiczną na świecie, wpływającą negatywnie na szereg branż gospodarki, w tym na sektor kosmiczny, Polska Agencja Kosmiczna zleciła Akademii Leona Koźmińskiego przygotowanie poradnika zawierającego rekomendacje prawne wynikające z dokumentu General Clauses and Conditions for ESA Contracts (ESA/REG/002 rev.3). Rekomendacje te dotyczą ewentualnych opóźnień w realizacji kontraktów z Europejską Agencją Kosmiczną, które wynikają bezpośrednio z zaistniałej sytuacji epidemicznej COVID-19.

Dokument o pełnym tytule „Zestaw ogólnych rekomendacji prawnych wynikających z General Clauses Conditions (GCC) Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) do wykorzystania przez polskie podmioty sektora kosmicznego w związku z ewentualnymi opóźnieniami w realizacji kontraktów z ESA spowodowanymi zaistniałą sytuacją epidemiologiczną COVID-19” wskazuje na możliwości prawne polskich wykonawców i podwykonawców kontraktów ESA w przypadku opóźnień spowodowanych pandemią COVID-19, pojawiających się w realizowanych przez nich projektach na rzecz ESA lub klientów zagranicznych, którzy realizują kontrakty na rzecz ESA. Rekomendacje poparte są konkretnymi zapisami wynikającymi z dokumentów ESA oraz przywołują oświadczenia i komunikaty publikowane przez organy tej agencji, na które może powołać się polski przedsiębiorca.

Do „Zestawu ogólnych rekomendacji (…)”, stworzony został Aneks, który zawiera wyciąg z postanowień umownych GCC, w tym odwołania do konkretnych klauzul z tego dokumentu ESA.

Mamy nadzieję, że publikacja spotka się z przychylnym przyjęciem polskiego sektora kosmicznego i okaże się przydatna przy realizacji umów z ESA.

 

Zachęcamy do lektury.

Współpraca z ESA w dobie COVID-19 - rekomendacje wynikające z GCC ESA

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.