Daleko poza heliosferę. Spotkanie online z dr hab. Romaną Ratkiewicz, prof. Centrum Badań Kosmicznych PAN

Polska Agencja Kosmiczna zaprasza we wtorek 23 czerwca o godzinie 17:00 na wirtualny mini wykład połączony z pytaniami na temat planowanej misji „Interstellar Probe” – „Sondy Międzygwiazdowej”.

W ostatnich tygodniach uwaga światowej opinii publicznej skupiona była na starcie Dragon Crew. Równocześnie grupa naukowców intensywnie pracuje nad przygotowaniem gruntu pod wyprawę sięgającą znacznie dalej, poza granicę heliosfery, czyli obszaru wpływu wiatru słonecznego i pola magnetycznego Słońca.  Wśród nich znajduje się prof.  Romana Ratkiewicz.  Jest ona autorką m. in. odkrycia asymetrii heliosfery, spowodowanej międzygwiazdowym polem magnetycznym. Jej dorobek i obszar zainteresowań sprawiły, że została jedną z osób zaproszonych do współpracy przez renomowane amerykańskie Laboratorium Fizyki Stosowanej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, pracujące nad założeniami Interstellar Probe, przedsięwzięcia, którego perspektywa czasowa to dekada lat 30. Ze względu na bezprecedensowy charakter oraz skalę wyzwań będzie to zadanie angażujące coraz większą liczbę ludzi, specjalistów z wielu dziedzin.

Spotkanie z prof. Ratkiewicz będzie pierwszym z nowego cyklu internetowych wydarzeń organizowanych przez POLSA pod hasłem „TRENDY”, dotyczących technologii, obszarów badań i eksploracji przestrzeni kosmicznej, wykorzystywaniu bieżącej lub powstawaniu nowej infrastruktury, mających największy potencjał rozwojowy.

Wszystkich chętnych do udziału w spotkaniu online prosimy o kontakt do poniedziałku 22 czerwca do godz. 15:00 na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., na który można również przesyłać pytania do prof. Ratkiewicz. Liczba miejsc ograniczona.

Idealnym wprowadzeniem do mini wykładu będzie zapoznanie się z artykułem zamieszczonym na stronie Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, który przybliża temat sondy:

https://www.cbk.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1030:2020-05-21-10-57-25&catid=2:aktualnoci&Itemid=91

Wszystkich zachęcamy do lektury, a na tych, którzy poczują się zainspirowani, do bardziej szczegółowych dalszych poszukiwań w kontekście własnych badań, czeka specjalna ankieta. Można dzięki niej nawiązać kontakt, a być może także  współpracę z prof. Ratkiewicz-Landowską: https://forms.gle/Qes8RKSeuBeyfRMw6

 

 

 

 

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.