Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Technologii Kosmicznych, Astronomii i Obchodów 550. Rocznicy Urodzin Mikołaja Kopernika

W dniu 14 września br. w Obserwatorium Astronomicznym w Truszczynach, siedzibie Fundacji Nicolaus Copernicus, odbyło się inauguracyjne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Technologii Kosmicznych, Astronomii i Obchodów 550. Rocznicy Urodzin Mikołaja Kopernika.

W posiedzeniu wzięli udział posłowie i senatorowie będący członkami zespołu oraz zaproszeni goście, w tym Iwona Michałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, prof. Grzegorz Wrochna, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Maciej Mikołajewski, Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, Sebastian Soberski z Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oraz władze samorządowe województwa warmińsko-mazurskiego. Gospodarzem spotkania był ekspert zespołu - Robert Szaj, Dyrektor Generalny Fundacji Nicolaus Copernicus. Polską Agencję Kosmiczną reprezentowała Dyrektor Departamentu Edukacji POLSA - Kinga Gruszecka. Podczas posiedzenia podjęto uchwałę w sprawie działań w kierunku ustanowienia 2021 roku "Rokiem Stanisława Lema" w 100-lecie urodzin wielkiego pisarza. Podjęto też uchwałę dotyczącą działań na rzecz zmian w podstawie programowej i powstania nowego przedmiotu szkolnego o roboczej nazwie "Technologie kosmiczne i astronomia". Przedstawiono także realizowane działania w związku z przygotowaniami do obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, która przypada w 2023 roku. Dyrektor Kinga Gruszecka poinformowała zebranych o inicjatywach edukacyjnych realizowanych przez POLSA i zadeklarowała wolę współpracy przy realizacji podjętych na posiedzeniu uchwał.

 

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.