European Rover Challenge 2020 w formule hybrydowej

13 września br. zakończyła się szósta już edycja European Rover Challenge. Rywalizowało ze sobą 26 zespołów z 14 krajów świata. Tegoroczna edycja miała wyjątkową hybrydowa formułę, uczestnicy konkursu łącząc się ze swoich krajów zdalnie, sterowali robotami poruszającymi się po torze marsjańskim w Kielcach. Polska Agencja Kosmiczna była partnerem tegorocznej edycji ERC.

Zwycięzcą został zespół ERIG e.V z Niemiec, na drugim miejscu podium znalazła się czeska drużyna RoverOva a brązowy medal przypadł ex aequo dwóm drużynom: DJS Antariksh z Indii i Robocol z Kolumbii. Polska drużyna Space Systems z krakowskiej AGH otrzymała nagrodę specjalną Best Design oraz wyróżnienie za najlepszą prezentację. Nagrody w jednej z kategorii wręczał prezes Polskiej Agencji Kosmicznej - Michał Szaniawski. W tym roku wręczone zostały także dodatkowe wyróżnienia. 

Drużyny wzięły udział w dwóch konkurencjach terenowych zbliżonych do zadań wykonywanych przez łaziki na powierzchni Marsa. Zespoły z całego świata wykorzystywały specjalną platformę symulacyjną do sterowania zdalnymi robotami, fizycznie zlokalizowanymi na torze marsjańskim w Kielcach.

W konferencji European Rover Challenge udział wzięli przedstawiciele POLSA: dr Aleksandra Bukała, Dyrektor Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej i prof. Marcin Konacki, Dyrektor Departamentu Badań i Innowacji, w panelu „How can we inspire young generations to participate in the space sector?” oraz Kinga Gruszecka, p.o. Dyrektor Departamentu Edukacji, która była moderatorem panelu „What do we need Martian rovers for?”, natomiast Adam Dąbrowski z Departamentu Edukacji prowadził warsztaty z publicznością zgromadzoną w Auli Politechniki Świętokrzyskiej i uczestnikami na czacie - „ESA Education Projects – get involved!”

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.