WARSZTATY Z EUROPEJSKĄ AGENCJĄ KOSMICZNĄ

29 września br. Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) wraz z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) zorganizowały warsztaty poświęcone programowi opcjonalnemu– Space Safety Programme (S2P). Celem programu jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa kosmicznego i świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej oraz przeprowadzenie misji kosmicznych, służących wspieraniu tych działań. W ramach warsztatów, które odbyły się w Cambridge Innovation Center w Warszawie, eksperci ESA przybliżyli polskim podmiotom założenia programu Space Safety oraz jego poszczególnych aktywności.

W trakcie wydarzenia odbyła się także sesje spotkań B2B pomiędzy podmiotami, reprezentującymi polski sektor kosmiczny a ekspertami ESA.

Głównym celem programu Space Safety ESA jest wspieranie ochrony naszej planety, zdrowia i życia ludzkiego oraz infrastruktury przed zagrożeniami pochodzącymi z przestrzeni kosmicznej. Zagrożenia te są na bieżąco monitorowane i prognozowane, podejmowane są także działania mające na celu ich unikanie bądź łagodzenie skutków.

Space Safety jest kontynuacją programu Space Situational Awareness (SSA-Świadomość Sytuacyjna Przestrzeni Kosmicznej), za którego realizację w Polsce odpowiada POLSA, poszerzonym o realizację misji kosmicznych. W przypadku Polski będzie to udział w zrobotyzowanej misji aktywnego usunięcia obiektu kosmicznego.

Na realizację programu ESA przeznaczyła 600 mln euro o które mogą się ubiegać również podmioty polskiego sektora kosmicznego. Polska na Radzie Ministerialnej w 2019 roku (Space 19+) przyłączyła się do programu Space Safety i wniosła składkę w wysokości 9,9 mln EUR. Są to fundusze do wykorzystania przez polskie firmy z sektora kosmicznego.

Ponadto oprócz działań badawczo rozwojowych w ramach ESA, Polska uczestniczy również w programie obserwacji i śledzenia obiektów kosmicznych UE (tzw. EUSST). Podmiotem wyznaczonym do współpracy w tym programie jest Polska Agencja Kosmiczna, która działa wraz z 7 innymi europejskimi agencjami kosmicznymi. Działania europejskie w tym zakresie mają na celu zabezpieczanie przede wszystkim publicznej i prywatnej sieci satelitów. POLSA w ramach konsorcjum operuje obecnie siecią 14 teleskopów oraz stacją laserową, które zbierają dane o położeniu i charakteryzacji obiektów kosmicznych. Dane przetwarzane są w tzw. Centrum Operacyjnym SSA w POLSA i przekazywane partnerom w EUSST w celu świadczenia usług.

Program ESA Space Safety składa się z trzech głównych filarów ( Core Activities): Space Weather, Planetary Defence oraz Space Debris and CleanSpace.

Oprócz ww. aktywności podstawowych w ramach S2P realizowane są także misje kosmiczne:

  • Adrios Mission - misja poświęcona rozwijaniu technologii serwisowania na orbicie.

Celem polskiej aktywności w tym zakresie jest uzyskanie pierwszej w skali globalnej specjalizacji 
w dziedzinie usuwania śmieci kosmicznych. Kolejny cel to możliwość pozyskania przez europejski przemysł zdolności do przeprowadzania serwisowania satelitów na orbicie.

  • Lagrange Mission - misja demonstracyjna skierowana do piątego punktu Langrange'a (L5) mająca na celu badanie środowiska kosmicznego. Obserwacje w tym punkcie pozwolą m.in. na szersze zbadanie charakterystyki wiatru słonecznego na chwile przed uderzeniem w Ziemię oraz lepsze prognozowanie rozbłysków słonecznych.

  • Hera Mission - celem misji jest przeprowadzenie szczegółowych badań podwójnej asteroidy Didymos, szczegółowa charakterystyka krateru uderzeniowego pozostawionego przez statek kosmiczny „DART” NASA z wykorzystaniem pierwszych kosmicznych CubeSatów ESA i technologii nawigacji bliskiego zasięgu.

  • CREAM - w ramach projektu przewidziana jest seria aktywności, pozwalających na rozwinięcie zdolności zautomatyzowanego unikania kolizji w kosmosie oraz systemu szybkiego reagowania dla podmiotów publicznych i komercyjnych zmagających się z problemem wzmożonego ruchu na orbicie. Projekt zakłada demonstrację zdolności do 2023 roku.

Polska Agencja Kosmiczna POLSA powstała na mocy ustawy z 26 września 2014 r. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego oraz środowiska naukowego poprzez łączenie świata biznesu i nauki. Polska Agencja Kosmiczna współpracuje z międzynarodowymi agencjami oraz administracją państwową, w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej. POLSA prowadzi projekty, zgodnie z Polską Strategią Kosmiczną, min. Krajowy system świadomości sytuacyjnej w przestrzeni komiczniej, program zamawianych aplikacji dla administracji publicznej. Działa także na rzecz rozwoju technik satelitarnych w codziennym życiu, min. w komunikacji, monitoringu środowiska czy prognozowaniu pogody.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.