POLSKA AGENCJA KOSMICZNA WESZŁA DO CEOS

20 października br. Polska Agencja Kosmiczna stała się członkiem stowarzyszonym renomowanego Komitetu ds. Satelitów Obserwacyjnych Ziemi (Committee on Earth Observation Satellites, CEOS). Nominacja POLSA przyjęta została jednogłośnie.

Polska Agencja Kosmiczna została doceniona ze względu na swoje zaangażowanie w wartości i cele CEOS oraz czynny udział w międzynarodowych organizacjach: Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT), Międzynarodowej Grupie Koordynacji w obszarze Eksploracji Kosmosu (ISECG).

- To ekscytująca chwila dla obecności Polski w kosmosie. POLSA dołączyła do wyjątkowej, międzynarodowej grupy agencji kosmicznych i organizacji, zajmujących się obserwacją Ziemi. Wspólnie będziemy pracować nad upowszechnianiem gromadzonych danych oraz zwiększaniem świadomości społeczeństwa na temat informacji pozyskiwanych z kosmosu – powiedział Michał Szaniawski, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej po uzyskaniu członkostwa POLSA w CEOS.

Rozbudowa zdolności w zakresie obserwacji Ziemi jest jednym z priorytetów polskiej polityki kosmicznej. 
W 2019 roku Polska zadeklarowała 8,5 mln EUR na europejski program obserwacji Ziemi. Stanowi on kluczowy element implementacji Europejskiej Strategii Obserwacji Ziemi do roku 2040, której głównymi celami są:

  • obserwacja, która pozwoli na lepsze zrozumienie naszej planety,

  • zrozumienie wpływu ludzkich działań na globalny ekosystem,

  • wsparcie procesu decyzyjnego.

Dodatkowo, Polska Agencja Kosmiczna aktywnie uczestniczy w projekcie Sat4Envi, którego celem jest udostępnienie satelitarnych danych programu Copernicus oraz danych pochodzących z innych satelitów środowiskowych i meteorologicznych.

Zdajemy sobie sprawę z rosnącej wagi obserwacji naszej planety, zmagającej się z przeludnieniem i ociepleniem klimatu. Chcemy, aby nasi naukowcy i przedsiębiorcy brali aktywny udział w lepszym zrozumieniu zachodzących procesów na forum krajowym, europejskim i globalnym. Temu służy nasze członkostwo w CEOS. W połączeniu z coraz większym wysiłkiem wkładanym przez Polskę na rzecz rozwoju naszych własnych zdolności obserwacji Ziemi, mamy mocne podstawy, aby być dumnym z naszych ekspertów, którzy na co dzień przyczyniają się do poprawy pozycji Polski jako lidera w zakresie badań i eksploracji kosmosu – dodał prezes Szaniawski.

CEOS został utworzony w 1984 r. w celu koordynowania i harmonizacji obserwacji Ziemi oraz ułatwienia użytkownikom dostępu i korzystania z danych. Obecnie członkami CEOS są 34 organizacje, w tym największe agencje kosmiczne. Polska Agencja Kosmiczna dołączyła do tak prestiżowego grona.

Polska Agencja Kosmiczna POLSA powstała na mocy ustawy z 26 września 2014 r. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego oraz środowiska naukowego poprzez łączenie świata biznesu i nauki. Polska Agencja Kosmiczna współpracuje z międzynarodowymi agencjami oraz administracją państwową, w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej. POLSA prowadzi projekty, zgodnie z Polską Strategią Kosmiczną, min. Krajowy system świadomości sytuacyjnej w przestrzeni komiczniej, program zamawianych aplikacji dla administracji publicznej. Działa także na rzecz rozwoju technik satelitarnych w codziennym życiu, min. w komunikacji, monitoringu środowiska czy prognozowaniu pogody.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.