NASA POTWIERDZIŁA ISTNIENIE WODY NA KSIĘŻYCU

26 października br. NASA potwierdziła obecność wody na nasłonecznionej stronie Księżyca. Jak poinformował Jim Bridenstine, szef NASA, ciężko jeszcze stwierdzić, czy ilość wody uda się wykorzystać jako surowiec, lecz sama wiedza o jej istnieniu jest niezwykle ważna w kontekście programu Artemis, czyli powrotu człowieka na Księżyc już w 2024 r.

Nowego odkrycia NASA dokonała dzięki latającemu obserwatorium SOFIA (Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy), które zostało umieszczona na pokładzie zmodyfikowanego Boeinga 747SP. Dzięki temu SOFIA obserwuje kosmos nawet z wysokości dwunastu kilometrów, co daje naukowcom jeszcze większe możliwości w obserwacji wszechświata.

Zdaniem ekspertów Polskiej Agencji Komicznej, bezpośrednia detekcja wody (czyli zidentyfikowanie jej występowania) na powierzchni Księżyca przy użyciu teleskopu SOFIA otwiera nowy, ciekawy rozdział w badaniach pochodzenia wody w Układzie Słonecznym. - Choć zmierzona ilość wody jest stukrotnie mniejsza niż na Saharze, to jak na warunki panujące na Księżycu wody jest tam zaskakująco dużo. Obserwowano dwa obszary: Krater Clavius i Morze Serenitatis. Obserwacje z SOFII pokazują, że woda występuje wyłączenie na terenie krateru. Prawdopodobnie powstała w wyniku uderzeń meteorytów o powierzchnię Księżyca. Warunki geologiczne w tym obszarze sprzyjają jej utrzymaniu – powiedziała dr Agata Karska, Dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Doskonałości „Astrofizyka i Astrochemia” przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, członek Panelu Naukowego POLSA. Doktor Karska dodała, że następnym krokiem NASA będzie stworzenie map występowania wody na całej widocznej z Ziemi części Księżyca.

SOFIA jest aktualnie jedynym teleskopem, przy pomocy którego międzynarodowe zespoły astronomów mogą obserwować wodę we Wszechświecie. – Prowadzimy obserwacje na wysokości około 12 km nad poziomem morza. Pozwala to na uniknięcie zgubnego wpływu pary wodnej z ziemskiej atmosfery na wyniki badań. Wykorzystujemy instrumenty: CRIRES oraz FIFI-LS, znajdujące się na SOFII, do badania obszarów formowania nowych gwiazd i planet, na których również występuje woda – dodała dr Karska.

Polska Agencja Kosmiczna POLSA powstała na mocy ustawy z 26 września 2014 r. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego oraz środowiska naukowego poprzez łączenie świata biznesu i nauki. Polska Agencja Kosmiczna współpracuje z międzynarodowymi agencjami oraz administracją państwową, w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej. POLSA prowadzi projekty, zgodnie z Polską Strategią Kosmiczną, min. Krajowy system świadomości sytuacyjnej w przestrzeni komiczniej, program zamawianych aplikacji dla administracji publicznej. Działa także na rzecz rozwoju technik satelitarnych w codziennym życiu, min. w komunikacji, monitoringu środowiska czy prognozowaniu pogody.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.