Dane satelitarne na wyciągnięcie ręki - konferencja prasowa POLSA

Obserwacja Ziemi, nawigacja satelitarna czy telekomunikacja, znajdują zastosowanie na szczeblu centralnym i samorządowych. Dane satelitarne odgrywają coraz bardziej istotną rolę w rozwoju kluczowych obszarów życia gospodarczego i społecznego. Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) prowadzi szereg działań, których celem jest ułatwienie administracji publicznej dostępu do nich.

- Dzięki danym satelitarnym, administracja publiczna zyskuje dostęp do aktualnych i dokładnych informacji na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym. Pozwala to na optymalizację pracy i sprawniejsze podejmowanie decyzji. Dlatego tak bardzo zależy nam na współpracy nauki, użytkowników końcowych oraz biznesu, aby móc wymieniać wiedzę i dyskutować o tym, co potrzebne, a w kolejnym kroku realizować te projekty – podkreślił Michał Szaniawski, były prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. Jego zdaniem doprowadzi to do transformacji cyfrowej i znacznego rozwinięcia kompetencji. Ma również pokazać potencjał polskiego sektora kosmicznego i możliwości współpracy z nim polskiej administracji.

 

Dane satelitarne – narzędzie skutecznej realizacji zadań publicznych

Bezpłatny i otwarty wgląd do danych z obserwacji Ziemi jest gwarantowany przez Program Copernicus. Dane te są wykorzystywane w statystyce, planowaniu przestrzennym, rolnictwie, gospodarce wodnej, leśnictwie, ochronie środowiska, zarządzaniu kryzysowym czy kulturze. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB) pełni rolę narodowego operatora danych Copernicus oraz kieruje projektem Sat4envi, w którym bierze udział również POLSA.

Dodatkowo, w tym roku Agencja podjęła się intensywnych rozmów z przemysłem i instytutami tworzącymi system nauki w Polsce, aby poznać ich kompetencje i projekty. Przedstawiciele POLSA spotykali się również
z administracją różnego szczebla oraz aktywnymi jednostkami. Wszystko po to, aby odpowiednio zaplanować kolejne działania, zainwestować w rozwój kompetencji i produktów związanych z obserwacją Ziemi.

 

Przykłady: Zobrazowania satelitarne zostały wykorzystane m.in.: podczas kwietniowych pożarów w Biebrzańskim Parku Narodowym. Dzięki wysokorozdzielczym obrazom z satelitów Landsat, możliwe było precyzyjne określenie lokalizacji, rozmiaru czoła pożaru oraz kierunku przemieszczania się linii ognia, a w efekcie sprawniejsze zarządzenie i koordynowanie akcji gaśniczo-ratunkowej.

 

Dane satelitarne wykorzystuje skutecznie również Jastrzębie-Zdrój. Lokalna gospodarka jest w dużym stopniu uzależniona od górnictwa węglowego, które w dłuższej perspektywie obniża powierzchnię gleby i powoduje jej przemieszczenie. Dlatego konieczny stał się monitoring skutków działalności górniczej. Zdjęcia satelitarne pozwoliły władzom miasta ocenić poziom deformacji gleby, monitorować jej ruchy z centymetrową dokładnością, informować o nich mieszkańców, ustalać priorytety interwencji oraz wyciągać konsekwencje wobec firm górniczych.

 

Analiza zdjęć satelitarnych może posłużyć również instytucjom publicznym, które zajmują się ochroną dziedzictwa kulturalnego, do wykrywania i konserwacji obiektów archeologicznych. Dzięki danym satelitarnym możliwe jest zarówno wspieranie badań ratunkowych wykonywanych na wczesnym etapie inwestycji np.: budowy dróg, rurociągów czy centrów logistycznych, jak i wskazanie miejsc występowania wyróżników roślinnych oraz glebowych, co prowadzi do usprawnienia wykrywania obiektów archeologicznych. Zobrazowania satelitarne umożliwiły m.in.: rozpoznanie i zinwentaryzowanie pozostałości dróg oraz zabudowy historycznej, które zlokalizowano na południowych obszarach woj. mazowieckiego.

 

Z dokładnością do kilku metrów za sprawą nawigacji satelitarnej

Polska Agencja Kosmiczna przybliża administracji publicznej również możliwości, jakie daje nawigacja satelitarna m.in. poprzez spotkania w ramach inicjatywy Fundacji Venture Cafe i platformie stworzonej we współpracy z CIC. Korzystanie z niej jest możliwe dzięki programowi Galileo oraz np.: telefonom komórkowym wyposażonym w odpowiednie odbiorniki. Nawigacja jest najczęściej stosowana w lotnictwie, transporcie, gospodarce morskiej, kolejnictwie, rolnictwie, ratownictwie, telekomunikacji, energetyce, finansach oraz geoinformatyce.

 

Przykład: Nawigacja satelitarna pozwoliła zwiększyć wydajność pracy karetek pogotowia ratunkowego podczas operacji ratunkowych w województwie mazowieckim. Ekipy ratownicze wyposażone są w sprzęt do pozycjonowania, oparty na nawigacji satelitarnej. Prowadzi on karetki pogotowia do celu i przekazuje ich dokładną pozycję w czasie rzeczywistym do Jednostki Sterującej w Warszawie. Pozwala to śledzić pozycję i trasy każdego pogotowia na satelitarnej mapie regionu z dokładnością do kilku metrów. Ponadto, system daje możliwość transmisji elektrokardiogramów (EKG) do Centrali i otrzymania w zamian instrukcji od lekarzy. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, opartych na nawigacji, średni czas transportu pacjentów do szpitali w Warszawie został skrócony o 2 minuty i 48 sekund, średnio z 11 do 8 minut.

 

Bezpieczna łączność satelitarna dla sektora publicznego

Łączność satelitarna znajduje zastosowanie w miejscach, w których stosowanie infrastruktury naziemnej jest niemożliwe. Dotychczas technologia zarezerwowana dla wojska, rządów oraz koncernów medialny, staje się powszechnie dostępna dla organów administracji publicznej.

 

Polska Agencja Kosmiczna oraz 17 instytucji i agencji z UE zapoczątkowały realizację projektu badawczego ENTRUSTED, dotyczącego rozwoju bezpiecznej łączności satelitarnej dla administracji publicznej. W ramach projektu Komisja Europejska otrzyma zestaw zaleceń i rekomendowanych działań. Będą one dotyczyć wsparcia rozwoju konkretnych technologii, inwestycji w infrastrukturę systemu łączności satelitarnej czy doposażenia użytkowników. Rezultaty projektu ENTRUSTED będą służyły jako wytyczne dla przyszłych inicjatyw i wpłyną na ostateczny kształt unijnego programu GOVSATCOM. Jego celem jest stworzenie niezależnego, autonomicznego i bezpiecznego systemu łączności satelitarnej dla rządów państw członkowskich Unii Europejskiej. Dzięki temu projektowi zostanie stworzony materiał edukacyjny, a polska administracja będzie mogła wziąć udział w badaniu potrzeb systemu łączności.

 

Działania edukacyjne

Celem Polskiej Agencji Kosmicznej jest zwiększenie świadomości nt. użyteczności danych satelitarnych w realizacji zadań publicznych. Działania edukacyjne w tym zakresie prowadzone są w ramach projektu Sat4Envi, poprzez m.in. przygotowanie programów szkoleniowych, przeprowadzenie warsztatów dla administracji publicznej oraz wydanie dedykowanego podręcznika.

 

- Tegoroczne działania pokazały, jak wiele już zostało zrobione w zakresie podnoszenia świadomości administracji publicznej nt. wykorzystania danych satelitarnych, ale jednocześnie jak dużo jeszcze należy zrobić. Cieszę się, że mamy tak zaangażowane podmioty, które chcą wspólnie tworzyć nową rzeczywistość, gdzie oparcie swoich działań o dane jest wręcz przyjemnością, a nie przymusem czy obawą – podkreśliła Kinga Gruszecka, Dyrektor Departamentu Edukacji Polskiej Agencji Kosmicznej.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.