Oto najlepsze, kosmiczne prace studenckie w Polsce – wyniki Konkursu o nagrodę Prezesa PAK

27 listopada br., podczas I. Studenckiej Konferencji Kosmicznej, ogłoszeni zostali laureaci Konkursu o Nagrodę Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej za najlepszą studencką pracę dyplomową z dziedziny badań kosmicznych. Była to już trzecia edycja tej inicjatywy POLSA, służącej promowaniu indywidualnych oraz zespołowych osiągnięć studentów polskich uczelni wyższych.

W kategorii prac licencjackich i inżynierskich:

Nagrodę I stopnia otrzymała Zuzanna Rydz (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie) za pracę „Opracowanie systemu niwelującego drgania kompozytowego rakietowego statecznika podczas lotu”.

Nagrodę II stopnia otrzymała Patrycja Katarzyna Bałdyga (Wojskowa Akademia Techniczna) za pracę „Projekt układu detekcji promieniowania kosmicznego”.

Nagrodę III stopnia otrzymał Kamil Dąbrowski (Politechnika Warszawska) za pracę „Analiza systemu ogrzewania zbiornika dla silnika typu cold gas w satelicie PW-Sat3”.

W kategorii prac magisterskich:

Nagrodę I stopnia otrzymał Karol Pelzner (Politechnika Gdańska) za pracę „Optymalizacja procesu pomiaru parametrów termicznych dla modelu rakiety”.

Nagrodę II stopnia otrzymał Konrad Aleksiejuk (Politechnika Warszawska) za pracę „Przekształtnik energoelektroniczny z łącznikami SiC do zasilania penetratora planetarnego”.

Nagrodę III stopnia otrzymał Dawid Adamski (Wojskowa Akademia Techniczna) za pracę „Model komputerowy układów sterowania położeniem satelity Cube klasy 1U”.

Dodatkowo zdecydowano, że wyróżnienie otrzyma Agata Łazarewicz (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu) za pracę „Sztuczna inteligencja w logistyce kosmicznej – stan obecny i perspektywy rozwoju”. Jest to jedna z prac licencjackich, które włączono do konkursu po raz pierwszy, także w odpowiedzi na sugestie środowiska akademickiego. Po doświadczeniach poprzednich edycji rozszerzono też zakres tematyczny, by do rywalizacji mogli stanąć nie tylko autorzy prac z zakresu inżynierii, ale także znacznie szerzej rozumianych badań i eksploracji przestrzeni kosmicznej.

Konkurs sukcesywnie buduje swój zasięg i miejsce w kalendarzu przedsięwzięć ważnych dla osób na starcie zawodowej lub naukowej kariery, a miarodajnych dla podmiotów i firm szukających najbardziej utalentowanych, obiecujących ludzi w branży. Wzrost liczby zgłoszeń względem roku ubiegłego zahamowała prawdopodobnie sytuacja pandemiczna, z powodu której na wielu uczelniach wydłużono terminy składania i obrony prac dyplomowych.

obraz

Zasięg konkursu pokazuje rosnąca liczba uczelni, z których odnotowano zgłoszenia – w pierwszej edycji było ich 6, w kolejnej 8, a w bieżącej 9. Najbardziej aktywne to tradycyjnie Politechnika Warszawska i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, ale aż 4 prace napłynęły w tym roku po raz pierwszy z Politechniki Świętokrzyskiej, wszystkie wykonane pod opieką dr hab. inż. Pawła Łaskiego. To właśnie promotorom i opiekunom należą się, obok oczywiście samych autorów, największe podziękowania za wysoki poziom merytoryczny nadesłanych prac.

obraz

Kapituła, w której obok przedstawicieli POLSA z p.o. prezesa, dr hab. inż. Markiem Moszyńskim na czele, znaleźli się także reprezentujący Politechnikę Rzeszowską dr hab. inż. Andrzej Majka oraz dr hab. inż. Sławomir Pietrowicz z Politechniki Wrocławskiej, oceniała m. in. wartość naukową, poznawczą, innowacyjną pracy, a także potencjał aplikacyjny sformułowanych wniosków.

Zwycięzcy otrzymają dyplomy oraz nagrody pieniężne.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.