Wizyta zwycięskiej drużyny Blue Divine I w POLSA
W środę 17 sierpnia 2016 r. nasze warszawskie biuro odwiedzili członkowie drużyny Blue Divine I, której projekt Hypermiles zajął pierwsze miejsce w Międzynarodowym Hackatonie Technologii Kosmicznych #ActInSpace organizowanym przez CNES, ESA oraz ESA BIC Sud France.
POLSA Warszawa
Reprezentanci Blue Divine I opowiedzieli o przebiegu hackatonu oraz zaprezentowali swój konkursowy projekt. Hypermiles - to rozwiązanie skierowane do firm posiadających floty samochodowe, pozwalające zmniejszyć zużycie paliwa do 30% rocznie przy wykorzystaniu technologii kosmicznej opatentowanej przez CNES. System składa się z wibrującego urządzenia umieszczonego na pedale gazu, wysyłającego informację zwrotną do kierowcy oraz z oprogramowania komputerowego, które oblicza optymalną trasę jazdy oraz sposób prowadzenia samochodu. Jego zaletą dla użytkownika jest intuicyjność i łatwość korzystania.
Więcej informacji na temat rozwiązania można znaleźć na stronie: http://hypermiles.tech/
Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej i pracownicy agencji pogratulowali zwycięskiej drużynie sukcesu i podzielili się swoimi refleksjami i uwagami na temat systemu Hypermiles.
- Czujemy się wyróżnieni, że zostaliśmy zaproszeni na spotkanie z Polską Agencją Kosmiczną. Tym bardziej, że nasz projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem pracowników agencji, a rozmowa o nim okazała się bardzo owocna. Dowiedzieliśmy się wielu wartościowych rzeczy, które z pewnością pomogą nam w tworzeniu naszego projektu, a na które sami nie zwrócilibyśmy uwagi gdyby nie rady dużo bardziej doświadczonych od nas osób. To dla nas bardzo ważne, że Polska Agencja Kosmiczna wsparła nas w hackatonowych zmaganiach, ale również dalej służy nam radą i pomocą w dopracowywaniu naszego rozwiązania. - powiedziała Joanna Krajewska z zespołu Blue Divine I.
Zespół Blue Divine I opracował i przetestował już prototyp systemu Hypermiles, obecnie trwają prace rozwojowe. Rozwiązanie jest przygotowywane z myślą o odbiorcy instytucjonalnym. Zespół poszukuje też inwestorów, którzy pomogliby sfinansować opracowanie studium wykonalności systemu oraz kolejne etapy prac nad wdrożeniem projektu.
#ActInSpace Hackathon to 24h ciągłego projektowania i prototypowania produktów, rozwiązań i biznesów wykorzystujących technologie kosmiczne do zastosowań niezwiązanych z przestrzenią kosmiczną. Wyzwania projektowe dla konkursu przygotowały wspólnie Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i Francuska Agencja Kosmiczna (CNES) oraz firma Airbus Defence&Space. Głównym organizatorem warszawskiej edycji hackatonu była firma Kapitech, a regionalnej edycji krakowskiej – Krakowski Park Technologiczny. Finał krajowy, który odbył się w Krakowie, współorganizowały oba podmioty.
Polska Agencja Kosmiczna była współorganizatorem i honorowym patronem obu wydarzeń. Agencja ufundowała bilety lotnicze na wyjazd zespołu Blue Divine I, zwycięskiej drużyny polskiej edycji konkursu, na finał w Tuluzie. Pracownicy agencji wystąpili też w roli ekspertów i jurorów warszawskiej oraz krakowskiej odsłony hackatonu.