Relacja z dnia informacyjnego Programu Horyzont 2020

W dniu 21 września 2016 roku w gmachu głównym Politechniki Gdańskiej odbył się dzień informacyjny „Możliwości finansowania projektów kosmicznych z Programu HORYZONT 2020”, zorganizowany przez KPK oraz POLSĘ.
POLSA Gdańsk

Uczestników spotkania wspólnie powitali Pani Renata Downar-Zapolska, kierownik Regionalnego Punktu Konsultacyjnego w Gdańsku oraz prof. Marek Moszyński, Wiceprezes POLSA ds. Nauki.

Wiceprezes POLSA przedstawił koncepcję i profil działalności Polskiej Agencji Kosmicznej. Prof. Moszyński podkreślił dotychczasowy wkład Agencji w tworzenie przyjaznego środowiska dla sektora kosmicznego w Polsce. Zwrócił uwagę m.in. na rolę Programu Usług Doradczych Polskiej Agencji Kosmicznej. Musimy wzmocnić potencjał naszej gospodarki oraz transfer wiedzy z nauki do przedsiębiorstw. Istnieje potrzeba harmonizacji działań ze względu na obecne rozproszenie sektora - powiedział Moszyński. Zauważył również potrzebę wykorzystania danych satelitarnych dla administracji. Projekty kosmiczne są zwykle realizowane w oparciu o zamówienia publiczne – dodał Wiceprezes POLSA.

Pani Downar-Zapolska przedstawiła działalność RPK w Gdańsku oraz strukturę, założenia i zasady uczestnictwa w programie Horyzont 2020. Następnie prezentację wygłosił Pan Piotr Świerczyński z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE. Zaznajomił uczestników z możliwościami efektywnego korzystania z Participant Portal, procesu przygotowania, składania i oceny wniosków projektowych, poszukiwania partnerów oraz ofert wsparcia dla wnioskodawców.

Po przerwie głos zabrała Pani Aleksandra Ihnatowicz z KPK, która wyjaśniała proces przygotowania, składania i oceny wniosków projektowych w Programie HORYZONT 2020 oraz przedstawiła inne konkursy H2020 pozwalające dofinansowywać technologie kosmiczne.

Na zakończenie wystąpił Pan Krzysztof Kanawka z Blue Dot Solutions, który zachęcał uczestników do zaangażowania w projekty kosmiczne na przykładzie własnego „success stories”.

Zainteresowani uczestnicy mogli skorzystać również z konsultacji indywidualnych z ekspertami KPK oraz POLSA.

Wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie przez Regionalny Punkt Kontaktowy działający przy Politechnice Gdańskiej, Polską Agencję Kosmiczną oraz Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE.

Relacja z dnia informacyjnego Programu Horyzont 2020

Rozmowy ekspertów z POLSA i KPK

link
Relacja z dnia informacyjnego Programu Horyzont 2020

Zgromadzeni słuchacze w auli Politechniki Gdańskiej

link
Relacja z dnia informacyjnego Programu Horyzont 2020

Wśród uczestników m. in. Dyrektor Departamentu Badań i Innowacji oraz Wiceprezes ds. Nauki - POLSA (środek, od lewej)

link
Relacja z dnia informacyjnego Programu Horyzont 2020

Pani Renata Downar-Zapolska, kierownik Regionalnego Punktu Konsultacyjnego w Gdańsku

link

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.