POLSA w gronie czołowych agencji kosmicznych na konferencji Glex 2021

W dniach 14-18 czerwca br. prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna wziął udział w Global Space Exploration Conference (GLEX 2021) w Sankt Petersburgu. Jest to trzecia edycja konferencji (po Chinach i USA), pierwsza zorganizowana stacjonarnie od początku pandemii SARS-Cov 19, podczas której spotkali się przedstawiciele największych organizacji sektora kosmicznego z całego świata.


Tegoroczna konferencja była również okazją do uczczenia 60 rocznicy lotu w kosmos Jurija Gagarina. Organizatorem konferencji była International Astronautical Federation (IAF) a gospodarzem Roscosmos. 15 czerwca br. prezes POLSA Grzegorz Wrochna wziął udział w panelu: High Level Space Leaders wraz z Pascale Ehrenfreund, Prezes IAF, Simonetta Di Pippo z ONZ/UNOOSA, Dmitry Rogozin z ROSCOSMOS, K. Sivan, z ISRO z Indii, Hiroshi Yamakawa z JAXA w Japonii, Yanhua Wu z CNS z Chin. Zaproszenie POLSA do tak prestiżowego grona pokazuje, że potencjał polskiego sektora kosmicznego już jest dostrzegany i wysoko ceniony.


Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej przedstawił główne kierunki rozwoju polskiego sektora kosmicznego, działania POLSA w kraju jak i na arenie międzynarodowej oraz plany na przyszłość. – Jesteśmy w trakcie budowy Narodowego Segmentu Naziemnego. Już dziś korzystamy z danych satelitarnych programu Copernicus, docelowo chcemy stworzyć także polską konstelację satelitów do obserwacji Ziemi – dodał prezes Wrochna.


W trakcie swojego wystąpienia prezes Grzegorz Wrochna nawiązał do zaprezentowanej 9 czerwca br. przez wicepremiera Jarosława Gowina Polityki Przemysłowej Polski, w której jednym z ważniejszych kierunków rozwoju jest sektor kosmiczny. - Efektywne wykorzystanie danych satelitarnych, budowa systemu bezpieczeństwa kosmicznego oraz zwiększenie liczby absolwentów kierunków technicznych – to główne założenia tego dokumentu w zakresie polskiego sektora kosmicznego – podkreślił prezes Wrochna.


17 czerwca br. prezes Grzegorz Wrochna wziął udział w panelu: Exploring Together - Opportunities, Challenges, and the Role of ISECG in Engaging Emerging Space Agencies organizowanym przez Międzynarodwą Grupę ds. Koordynacji Eksploracji Przestrzeni Kosmicznej (ISECG). Uczestniczyli w nim ponadto: Salem Al Marri, Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Nauki i Technologii z Agencji Kosmicznej Zjednoczonych Emiratów Arabskich (MRBSC), Gwanghyeok JU z Koreańskiego Instytutu Badań Kosmicznych (KARI) z Korei Południowej, Salvador Landeros, Dyrektor Generalny Meksykańskiej Agencji Kosmicznej (AEM), Christian Lange, przewodniczący ISECG i Zastępca Dyrektora ds. Eksploracji Przestrzeni Kosmicznej z Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA), Anthony Murfett, Zastępca Dyrektora Australijskiej Agencji Kosmicznej.


W swoim wystąpieniu prezes Wrochna mówił o możliwościach i wyzwaniach, jakie stoją przed sektorem kosmicznym. Jego zdaniem, obecnie w eksploracji przestrzeni kosmicznej zachodzi wielka zmiana. – Jest to możliwe dzięki postępowi technicznemu, rozwojowi przedsiębiorstw, a także budowaniu przez wiele podmiotów konstelacji satelitów. Współcześnie, mikro i małe satelity, są lżejsze i tańsze w budowie. Ich integracja trwa o wiele krócej. Miniaturyzacja satelitów i optymalizacja kosztów wyniesienia na orbitę prowadzi do zwiększenia dostępności kosmosu – dodał prezes Wrochna.


Podkreślił, że w Polsce znacząco wzrosła liczba przedsiębiorstw, start-upów, zajmujących się sektorem kosmicznym. – Tych aktywnie działających jest ponad trzydzieści i ciągle się rozwijają. Niektóre z nich nawiązały współpracę z największymi światowymi koncernami i odnoszą międzynarodowe sukcesy. Zdobywają także doświadczenie m.in. w przygotowywaniu narzędzi, komponentów do eksploracji przestrzeni kosmicznej – dodał prezes POLSA.


Jego zdaniem zachodzące zmiany są ogromną szansą dla nowych, wschodzących agencji kosmicznych w tym POLSA, aby zrobić wielki krok. – Mamy możliwość, aby nie podążać, już wytyczoną przez duże koncerny, ścieżką rozwoju, ale skupiać się na mniejszych zadaniach, niszach, być integratorem, łączącym różne potrzeby i różne możliwości – zaznaczył prezes Wrochna.


Podkreślił, iż POLSA już staje się integratorem potrzeb wielu podmiotów. – Rolą Agencji nie jest rozwiązywanie wszystkich problemów, ale znajdywanie możliwości ich rozwiązania. POLSA identyfikuje zapotrzebowanie administracji publicznej i społeczeństwa w zakresie wykorzystania technologii kosmicznych. Obserwujemy bowiem, iż często przedstawiciele różnych sektorów nie zdają sobie sprawy z możliwości jakie przed nimi otwierają współczesne technologie kosmiczne. Śledzimy osiągnięcia naukowe w tym zakresie oraz możliwości ich wdrożenia przez przemysł do  konkretnych rozwiązań – dodał prezes POLSA.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.