Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach otwarte

24 sierpnia odbyło się uroczyste otwarcie  Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach z udziałem przedstawiciela POLSA - Michała Pileckiego, dyr. Oddziału Terenowego w Rzeszowie.


Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach istnieje od 1964 roku. Obecny remont był pierwszą kompleksową modernizacją obiektu. Na terenie przy ul. Kopernika powstał budynek o bardzo nowoczesnej bryle, w którym znalazło się miejsce na planetarium, kopułę obserwacyjną, sale seminaryjne, salę
wykładową, studio filmowo-fotograficzne oraz część noclegową.

W weekend (28 i 29 sierpnia) odbyły się Dni Otwarte MOA, podczas których można było zwiedzić obiekt, obejrzeć krótki seans w planetarium i posłuchać
wieczornych wykładów Wiktora Niedzickiego. Od września ruszają regularne zajęcia w pracowni astronomicznej, robotyki, laboratoria: chemiczne, fotograficzno-filmowe oraz Klub Młodego Odkrywcy. Będą się tu także odbywały prelekcje i pokazy dla szkół, przedszkoli, grup zorganizowanych i wszystkich chętnych.

Rozbudowa była możliwa dzięki środkom finansowym pochodzącym z Funduszy Europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Gminy Niepołomice oraz Powiatu Wielickiego.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.