Krajowy Program Kosmiczny to priorytet POLSA

- Naszym najważniejszym zadaniem w najbliższych latach jest wdrażanie Krajowego Programu Kosmicznego. Zapisane w programie priorytety dotyczą m.in. obserwacji Ziemi z kosmosu, wykorzystania danych satelitarnych, nawigacji i telekomunikacji, bezpieczeństwa kosmicznego oraz możliwości konstruowania aparatury do realizacji tych celów i badań naukowych – powiedział 8 września br. prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna podczas panelu Perspektywy rozwoju sektora kosmicznego w Europie. Wydarzenie odbyło się w ramach XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Prezes POLSA zwrócił uwagę na zmiany, jakie zachodzą w sektorze kosmicznym. - Dziś kosmos jest nie tylko zdobywany i podbijany, ale staje się obszarem prowadzenia realnej działalności gospodarczej. W Polsce obecnie kształtuje się rynek usług kosmicznych. Technologie kosmiczne już dziś  ułatwiają i usprawniają nam życie. Wykorzystujemy je w projektach komercyjnych, w wielu działach administracji, nawigacji i telekomunikacji, rolnictwie i monitorowaniu środowiska – dodał prezes Wrochna.

Jego zdaniem, dla zmian w sektorze bardzo istotny staje się rozwój New Space.  - Wraz z rozwojem technologii, rośnie liczba satelitów przygotowywanych przez małe firmy. Dziś nawet polscy studenci budują własne satelity.  Budowanie samodzielne dużych misji kosmicznych nie jest już opłacalne. Lepiej to robić wspólnie w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej, której jesteśmy członkiem. Polskie firmy już dziś biorą udział w dużych misjach poprzez przygotowywane instrumenty – mówił prezes POLSA.  

Podkreślił, że zmianie ulega również także rola Polskiej Agencji Kosmicznej. - Naszym zadaniem jest integracja potrzeb administracji, społeczeństwa z możliwościami, jakie daje nauka oraz przemysłem, który, wykorzystując osiągnięcia nauki, zaspokaja potrzeby administracji. Integrujemy wiele podmiotów, dużych i mniejszych, do wspólnych działań. Ważne, żebyśmy pamiętali, że możemy osiągnąć dużo więcej działając w sposób skoordynowany – dodał prezes Wrochna.  

 W panelu „Perspektywy rozwoju sektora kosmicznego w Europie” wzięli udział ponadto Jacek Kubrak, prezes Podkarpackiego Centrum Innowacji, Rafał Magrys, wiceprezes Exatel oraz Christian Haugile-Hansen z Norweskiego Centrum Kosmicznego. Dyskusję prowadził Marcin Kamassa, redaktor naczelny Space24.pl. Był to pierwszy panel kosmiczny w historii Forum Ekonomicznego.

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.