Człowiek jest potrzebny w kosmosie

Człowiek jest potrzebny w kosmosie. Roboty nie zastąpią kreatywności i intuicji człowieka – powiedział prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna podczas debaty „Loty załogowe i suborbitane – korzyści i wyzwania” 11 września br., w trakcie trwającego European Rover Challenge w Kielcach. 

- Od lat marzymy, żeby w kosmosie byli także Polacy. Samodzielna misja to ogromny koszt, na który nie stać żadnego kraju w Europie. Dlatego działamy wspólnie. Polskie firmy i instytuty uczestniczyły już w dziesiątkach misji Europejskiej Agencji Kosmicznej. Poprzez swoje instrumenty, technologię Polacy są już od lat obecni na wielu ciałach niebieskich Układu Słonecznego – mówił podczas swojego wystąpienia prezes POLSA.

Dodał również, iż ma nadzieję, że z ponad 500 Polaków, którzy zgłosili się do rekrutacji na astronautę Europejskiej Agencji Kosmicznej, jedna lub dwie osoby polecą w Kosmos.

 - Jednak ważniejsze jest, aby udział w ESA dawał wszystkim Polakom dostęp do technologii kosmicznych i danych satelitarnych, aby polskie firmy zdobywały dochodowe kontrakty, aby sektor kosmiczny stał się dynamiczną gałęzią naszej gospodarki – podkreślił prezes Wrochna.

W debacie „Loty załogowe i suborbitane – korzyści i wyzwania” udział wzięli ponadto: Artemis Westenberg (Explore Mars Europe), Christopher Welch (International Space University), Jason Michaud (Stardust Technologies), Paweł Wojtkiewicz (Polish Space Industry Association).  Rozmowę prowadził Łukasz Wilczyński (Europejska Fundacja Kosmiczna)

 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.