VII Sieradzka Konferencja Kosmiczna - relacja

Przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej uczestniczyli w VII Sieradzkiej Konferencji Kosmicznej. POLSA objęła konferencję swoim patronatem.
POLSA Gdańsk

VII Sieradzka Konferencja Kosmiczna odbyła się w dniach 5-6 października 2016 r. w Muzeum Okręgowym w Sieradzu oraz w Teatrze w Sieradzu.

Obrady pierwszego dnia Konferencji, przebiegające pod hasłem: KOSMOS – WYZWANIEM DLA MŁODYCH, odbywały się w sali kosmicznej sieradzkiego Muzeum Okręgowego, przy ul. Zamkowej 1.

Słuchaczami obrad w tym dniu byli wybrani uczniowie klas maturalnych regionu oraz studenci kierunku inżynieria kosmiczna z Politechniki Łódzkiej i przedstawiciele studentów z Wrocławia i Warszawy.

Celem tego dnia obrad było ukazanie młodym, jaką drogę rozwoju należy wybrać, jeśli chce się swoją przyszłość związać z dziedzinami związanymi z Kosmosem. Stąd na sali obrad byli zarówno przedstawiciele najważniejszych instytutów naukowo-badawczych związanych z problematyką kosmiczną (Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Instytut Lotnictwa), jak i uczelni wyższych (Politechnika Łódzka i Rzeszowska) oraz polskich firm związanych z kosmonautyką (Astronika Sp. z o.o. z Warszawy, Sener Polska Sp. z o.o. z Warszawy i Hertz Systems z Zielonej Góry).

Niebagatelną sprawą była obecność na Konferencji przedstawicieli kierownictwa Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSY), patronującej sieradzkim konferencjom, poczynając od ubiegłorocznej, VI Sieradzkiej Konferencji Kosmicznej. Obecni byli: prof. dr hab. Marek Moszyński Wiceprezes ds. Nauki, prof. dr hab. Cezary Specht Dyrektor Departamentu Edukacji POLSY oraz Maciej Gruszczyński z pionu obronnego POLSY. POLSA bowiem m.in. przygotowuje interesujący projekt kształcenia młodych Polaków (od szkół podstawowych po studia akademickie) dla Kosmosu i kosmonautyki. Pomoże to także wybierać młodym drogę ich indywidualnego rozwoju.

Przy okazji zaznaczyć wypada, że Sieradzkie Konferencje Kosmiczne, realizowane w ramach programu „Dziedzictwo Arego Szternfelda”, są jedynym przedsięwzięciem w Polsce, realizowanym w ramach Międzynarodowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej ONZ.

Na koniec obrad przedstawiciele zespołu Raptors absolwentów Politechniki Łódzkiej zaprezentowali skonstruowanego przez zespół łazika marsjańskiego, który zajął I miejsce na tegorocznych międzynarodowych zawodach łazików European Rover Challenge pod Rzeszowem.

Obradom tego dnia przewodniczył przedstawiciel głównego współorganizatora konferencji, Przewodniczący Rady Naukowej Centrum Badań Kosmicznych PAN prof. dr hab. Zbigniew Kłos, który w swoim wstępnym wystąpieniu przedstawił wkład Polski w rozwój światowej kosmonautyki oraz zasygnalizował jakie ilości młodych kadr dla badań i produkcji związanej z opanowywaniem Kosmosu, będą potrzebne zarówno w Polsce jak i w Europie, w najbliższej przyszłości.

Panel pierwszego dnia Konferencji
Drugi dzień Konferencji

Obrady drugiego dnia Konferencji, przebiegające pod hasłem: SŁOŃCE – NAJBLIŻSZA GWIAZDA, odbywały się już w dużo większej sali widowiskowej teatru sieradzkiego, przy ul. Dominikańskiej 19.

Słuchaczami obrad w tym dniu byli, zainteresowani problematyką astronomiczną, uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych regionu oraz uczestnicy ogólnopolskiego konkursu wiedzy kosmicznej organizowanego przez CBK PAN i Muzeum Okręgowe w Sieradzu.

Celem tego dnia obrad było pokazanie młodym jaką niezwykle ciekawą dziedziną wiedzy jest astronomia (wszak to m.in. dla potrzeb badań astronomicznych buduje się i wysyła w przestrzeń kosmiczną określoną, coraz to doskonalszą, aparaturę badawczą) oraz jaką drogę należy wybrać aby zostać astronomem.

Nic więc dziwnego, że obradom tego dnia przewodniczył prof. dr hab. Piotr Życki Dyrektor Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk, jednego ze współorganizatorów Konferencji.

Uczestnicy obrad wysłuchali niezwykle ciekawych wykładów o Słońcu, najbliższej nam gwieździe dr Tomasza Mrozka z CBK PAN, oddział Wrocław, o pogodzie kosmicznej i o wpływie Słońca na klimat Ziemi dr Beaty Dziak – Jankowskiej z CBK PAN Warszawa. Usłyszeli również wystąpienie prezesa firmy CreoTech Instruments dr Grzegorza Brony o jej uczestnictwie w przygotowywaniu aparatury do obserwacji korony Słońca. Ostatnim wystąpieniem było wystąpienie profesora Życkiego, pod nieco prowokującym tytułem: „Czy warto być astronomem?”, oczywiście z bardzo pozytywnym przesłaniem na „tak”.

W tym dniu zostały też ogłoszone wyniki ogólnopolskich konkursów: wiedzy kosmicznej i plastycznego, nawiązującego tematycznie do Słońca. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc w konkursie wiedzy, w pionie gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym (z Brzeska, Warszawy, Brzeszcz, Pieczysk i Sieradza oraz Redy, Kutna, Brodnicy i Konina), zostali nagrodzeni teleskopami i wydawnictwami kosmicznymi. Będą więc mogli prowadzić samodzielne obserwacje nieba. Natomiast zwycięzcy w konkursie plastycznym (z Złejwsi, Wielunia, Witoszowa Dolnego, Lublina i Kołobrzegu) otrzymali zestawy materiałów plastycznych lub przewodniki po kraju, aby mogli dalej tworzyć swoje młodzieńcze dzieła w najpiękniejszych miejscach Polski. Zwycięzcom obu konkursów pogratulowała, w imieniu Łódzkiego Kuratora Oświaty. Dyrektor sieradzkiej delegatury ŁKO dr Małgorzata Świątek – Słonina. Osobiście zwycięzcom pogratulował także Wiceprezes POLSY, prof. dr hab. Marek Moszyński.

Pan Prezes zabrał również głos na zakończenie Konferencji. Podziękował jej uczestnikom za udział w dwudniowych obradach, pogratulował organizatorom jej sprawnego przeprowadzenia, a w imieniu Polskiej Agencji Kosmicznej zadeklarował wsparcie dla organizacji przyszłorocznej, już VIII Sieradzkiej Konferencji Kosmicznej.

Konferencję oficjalnie otworzył, i zamknął także po zakończeniu obrad, Starosta Sieradzki Mariusz Bądzior w towarzystwie Prezydenta Sieradza Pawła Osiewały.

Przez dwa dni trwania Konferencji, w sąsiadującym z Muzeum Gimnazjum nr 2 w Sieradzu, w planetarium pod namiotem, uczniowie szkół podstawowych Sieradza mogli podziwiać piękno jesiennego nieba.

Prof. Marek Moszyński - Wiceprezes POLSA ds. Nauki
Uczestnicy pierwszego dnia Konferencji

Tekst i zdjęcia: Muzeum Okręgowe w Sieradzu.

VII Sieradzka Konferencja Kosmiczna - plakat

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.