Wizyta w przedsiębiorstwach Doliny Lotniczej

W dniu 16 listopada 2016 r. prezes płk Piotr Suszyński i przedstawiciele Agencji odwiedzili trzy przedsiębiorstwa sektora lotniczego na Podkarpaciu: Polskie Zakłady Lotnicze, Eurotech w Mielcu i Ultratech w Sędziszowie Małopolskim.
POLSA Rzeszów

W Polskich Zakładach Lotniczych (Lockheed Martin Company) prezes przedsiębiorstwa, Janusz Zakręcki oraz dyrektor techniczny Bogdan Ostrowski przedstawili historię firmy i jej osiągnięcia w zakresie konstruowania i produkcji samolotów oraz aktualnie realizowane projekty badawczo-rozwojowe. Dużym zainteresowaniem przedstawicieli POLSA cieszyła się linia montażowa wielozadaniowego śmigłowca Black Hawk.

Prezes Eurotechu Janusz Michalcewicz zaprezentował System Celów Powietrznych VERMIN opracowany przez tę firmę i wykorzystywany przez Polską Armię. System obejmuje samoloty bezzałogowe Szogun, naziemną stację kontroli lotów i wyrzutnię z napędem pneumatycznym. Aktualnie Eurotech pracuje nad projektem nowego imitatora celu powietrznego – HAASTA.

Trzecia firma – Ultratech – to działające od 2000 roku przedsiębiorstwo rodzinne zarządzane przez Marka Bujnego, zajmujące się produkcją części i podzespołów dla światowych firm lotniczych i energetycznych. Wyroby te wytwarzane są metodą obróbki skrawaniem półfabrykatów z różnych gatunków stali, aluminium i tytanu. Ultratech może się już pochwalić doświadczeniem w realizacji projektów kosmicznych m.in. dla misji ExoMars oraz w ramach programu Ariane.

Jednym z zadań Polskiej Agencji Kosmicznej i jej oddziału w Rzeszowie jest wspieranie rozwoju polskiego przemysłu kosmicznego, również poprzez pomoc polskim przedsiębiorstwom lotniczym w budowaniu kompetencji niezbędnych w sektorze kosmicznym. Wizyty w Dolinie Lotniczej mają także na celu pozyskanie bardziej szczegółowej wiedzy na temat możliwości, jakimi dysponują tamtejsze przedsiębiorstwa w zakresie realizacji projektów kosmicznych, zwłaszcza tych, które mogą mieć znaczenie dla obronności kraju.

Przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej wzięli również udział w Kongresie 590 zorganizowanym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego.

Więcej informacji o Stowarzyszeniu Grupa Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza” dostępnych jest na stronie: http://www.dolinalotnicza.pl/o-nas/ link

Wizyta w przedsiębiorstwach Doliny Lotniczej

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.