POLSA partnerem X Forum Europa-Ukraina

POLSA była partnerem merytorycznym panelu poświęconego sektorowi kosmicznemu podczas X Forum Europa-Ukraina.
POLSA Rzeszów

Panel dyskusyjny pt. „Eksploracja przestrzeni kosmicznej – możliwości współpracy naukowej i gospodarczej” był jednym z punktów programu Forum Europa-Ukraina, które odbyło się w dniach 27-28 stycznia 2017 r. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce. Polska Agencja Kosmiczna była partnerem merytorycznym panelu.

Hasło, które przyświecało X edycji Forum Europa-Ukraina, to: „Szanse, których nie można stracić”. Głównym tematem konferencji była modernizacja i rozwój potencjału Ukrainy oraz kierunek i tempo przeprowadzanych tam reform. Podczas ponad 30 paneli dyskusyjnych uczestnicy Forum rozmawiali o kluczowych kwestiach dotyczących potencjału gospodarczego Ukrainy, jej bezpieczeństwa energetycznego, rozwoju regionów oraz zagadnień międzynarodowych, w tym współpracy z partnerami z Polski i z innych państw europejskich.

Panel „Eksploracja przestrzeni kosmicznej – możliwości współpracy naukowej i gospodarczej” odbył się w sobotę, 28 stycznia 2017 r. Polska Agencja Kosmiczna, jako partner merytoryczny wydarzenia, uczestniczyła w określeniu tematyki debaty oraz w doborze i zaproszeniu panelistów ze strony ukraińskiej. W panelu wzięli udział: Roman Fedoniuk - Dyrektor Departamentu Stosunków Międzynarodowych Państwowej Agencji Kosmicznej Ukrainy, Pavlo Degtiarenko – Dyrektor Państwowego Biura Konstrukcyjnego Yuzhnoye na Ukrainie, Jacek Kosiec – Dyrektor Programu Kosmicznego w Creotech Instruments, Michał Wierciński – Dyrektor Domeny Kosmicznej w Polskiej Grupie Zbrojeniowej i Paweł Wojtkiewicz – Business Development Executive w GMV Innovating Solutions. Rozmowę prowadził Piotr Orleański – Zastępca Dyrektora ds. Rozwoju Technologii Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

W jubileuszowej, X edycji Forum Europa-Ukraina uczestniczyło ponad 800 gości z Ukrainy i jej krajów sąsiedzkich, Unii Europejskiej oraz Rosji i USA – przedstawicieli rządów, życia politycznego, dyplomacji, biznesu, samorządów, instytucji unijnych, organizacji międzynarodowych, ośrodków analitycznych i kół eksperckich.

Organizatorem Forum jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, a współorganizatorem było Województwo Podkarpackie. Wsparcie ze strony Polskiej Agencji Kosmicznej koordynował rzeszowski oddział terenowy.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.