Spotkanie poświęcone grafenowi płatkowemu na Politechnice Warszawskiej

10 lutego 2017 r. w siedzibie Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej odbyło się spotkanie branżowe na temat przemysłowego wykorzystania grafenu płatkowego.
POLSA Warszawa

Grafen płatkowy cieszy się coraz większym zainteresowaniem w kontekście wykorzystywania go w projektach cywilno-wojskowych i kosmicznych. Obecnie najszersze zastosowanie znajduje w przemyśle chemicznym przy wytwarzaniu przewodzących kompozytów, elektrokatalizatorów (ogniwa paliwowe), baterii litowych i superkondensatorów, farb i lakierów ekranujących promieniowanie mikrofalowe (GHz) i bliskiej podczerwieni (THz), w optoelektronice (ogniwa słoneczne), biomedycynie (biosensory, środki biobójcze) oraz w produkcji różnego rodzaju selektywnie działających membran.

Celem spotkania na PW było nawiązanie kontaktów między jednostkami naukowo-badawczymi i przemysłem w dziedzinie inżynierii materiałowej i chemicznej oraz prezentacja możliwości przemysłowego wykorzystania nanomateriałów w działalności kosmicznej na przykładzie płatków grafenu i przedstawienie potencjału produkcyjnego Laboratorium Grafenowego Politechniki Warszawskiej.

Część oficjalna wydarzenia rozpoczęła się od wystąpień przedstawicieli władz uczelni: Rektora Politechniki Warszawskiej, Jana Szmidta i Dziekana Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej, Eugeniusza Molgi oraz Wiceprezesa Polskiej Agencji Kosmicznej ds. Naukowych, Marka Moszyńskiego. Później Zbigniew Burdzy z Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej PAK omówił działalność Agencji w zakresie wspierania współpracy przemysłu i jednostek badawczo-rozwojowych w Polsce.

Na część merytoryczną poświęconą grafenowi płytkowemu złożyło się 5 prezentacji pracowników PW. Leszek Stobiński, Kierownik Laboratorium Grafenowego z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej omówił zagadnienie syntezy grafenu płatkowego w Laboratorium Grafenowym oraz potencjalne zastosowania grafenu w technologiach kosmicznych i wojskowych. Jarosław Judek i Mariusz Zdrojek z Wydziału Fizyki opisali zastosowania grafenu w kompozytach ekranujących pole elektromagnetyczne i szybkich fotodetektorach podczerwieni, a Marek Kostecki i Agnieszka Jastrzębska z Wydziału Inżynierii Materiałowej scharakteryzowali właściwości i możliwe zastosowania kompozytów ceramiczno- grafenowych. Została również zaprezentowana Platforma Aplikacji Grafenowych PW, a Jerzy Banaszek i Jan Kindracki z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa przedstawili główne kierunki prac Platformy Technik Kosmicznych Politechniki Warszawskiej.

Wydarzenie zakończyło się rozmowami na temat możliwości i perspektyw współpracy przemysłowo-naukowej w zakresie technologii grafenowych, które były prowadzone w 3 grupach tematycznych: kompozyty, w tym kompozyty ceramiczno-grafenowe, elektrokatalizatory (ogniwa paliwowe), baterie litowe i superkondensatory oraz biomedycyna (biosensory, środki biobójcze).

Wzięło w nim udział kilkunastu przedstawicieli sektora kosmicznego, m.in. Airbus Defence&Space, Solaris Optics, Nano Carbon, Cezamat, TEGEOS, ATOP (Alternatywne Technologie Ochrony Powietrza), ITME, CBK PAN, PIAP, Instytut Lotnictwa.

Spotkanie na PW było kolejnym z tematycznych spotkań branżowych organizowanych przez PAK dla firm i instytucji polskiego sektora kosmicznego. Wcześniejsze wydarzenia z tego cyklu dotyczyły m.in. nowej domeny technologicznej ESA Big Data from Space, robotyki, telekomunikacji satelitarnej oraz wykorzystywania danych pochodzących z satelitarnego monitoringu Ziemi w ramach programu Copernicus.

Organizatorami spotkania były Politechnika Warszawska i Polska Agencja Kosmiczna.

Spotkanie grafenowe
Spotkanie grafenowe - przemawia dr hab. Marek Moszyński - Wiceprezes POLSA ds. Nauki
link
Spotkanie grafenowe
Spotkanie grafenowe
link
Spotkanie grafenowe
Spotkanie grafenowe
link
Spotkanie grafenowe
Spotkanie grafenowe - rozmowy kuluarowe uczestników
link

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.