Zainaugurowano nowy kierunek studiów Technologie Kosmiczne i Satelitarne w Trójmieście

W dniu 21. 02. 2017 r. na Politechnice Gdańskiej odbyła się uroczysta inauguracja międzyuczelnianego kierunku „Technologie Kosmiczne i Satelitarne”. POLSA była jednym z inicjatorów powstania nowego kierunku studiów.
POLSA Gdańsk

Uroczystość poprowadził prof. Edmund Wittbrodt z Wydziału Mechanicznego PG, były minister edukacji, który razem z prof. Andrzejem Stepnowskim z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG był pomysłodawcą powstania kierunku. Udział wzięli przedstawiciele władz trzech uczelni organizujących kierunek, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz politycy, posłowie, władze lokalne, przedsiębiorcy i studenci.

W pierwszej kolejności głos zabrali rektorzy trójmiejskich uczelni technicznych, które stworzyły nowy kierunek tj.: Politechnika Gdańska, Akademia Morska w Gdyni oraz Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

– Nasz region pomorski ma szansę stać się jednym z liderów rozwoju krajowego programu kosmicznego. Poszerzenie oferty kształcenia o Technologie Kosmiczne i Satelitarne wychodzi naprzeciw wzrostowi zapotrzebowania na specjalistów w tej elitarnej i wysoce specjalistycznej dziedzinie– podkreślił prof. Jacek Namieśnik, rektor PG.

Słowom rektora Politechniki Gdańskiej wtórowali pozostali rektorzy trójmiejskich uczelni.

– Macie możliwość korzystania z najlepszych elementów naszych trzech uczelni. Do waszej dyspozycji będą najlepsze laboratoria i specjalistyczne symulatory, pozwalające zdobyć wiedzę, której inni nie mają jak posiąść– zwracał się do studentów kmdr prof. Szubrycht, rektor AMW.

Dużym zainteresowaniem zgromadzonych cieszyło się wystąpienie studentki nowego kierunku, pani Katarzyny Króżel, studentki Texas A&M University w Stanach Zjednoczonych.

Jako pierwszy z zaproszonych gości głos zabrał płk Piotr Suszyński, p.o. Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

– Polskie przedsiębiorstwa i placówki naukowo-badawcze od wielu lat prowadzą działania związane z eksplorowaniem kosmosu. Z roku na rok wzrastają ambicje i nakłady finansowe na ten obszar, do tej pory natomiast nie wzrastała liczba ludzi wykształconych w tym zakresie – podsumował Prezes PAK.

Do zgromadzonych przemówili również: poseł na Sejm RP Jan Kilian, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Wiesław Byczkowski oraz zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. Polityki Społecznej, Piotr Kowalczuk.

Wykład inauguracyjny pod tytułem „Polska droga w kosmos" poprowadził prof. Piotr Wolański, Przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.

Uroczystość zakończył hymn „Gaude Mater Polonia” w wykonaniu Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej.

Szczegółowe informacje o kierunku Technologie Kosmiczne i Satelitarne:

http://pg.edu.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/hWGncmoQv7K0/content/technologie-kosmiczne-i-satelitarne? link

Inauguracja TKiS
Inauguracja TKiS fot. Krzysztof Krzempek
link
Inauguracja TKiS
Inuguracja TKiS - od lewej: prof. Edmund Wittbrod, prof. Piotr Wolański fot. Henryk Pietkiewicz
link
Inauguracja TKiS
Inauguracja TKiS fot. Krzysztof Krzempek
link
Inauguracja TKiS
Inauguracja TKiS fot. Krzysztof Krzempek
link
Inauguracja TKiS
Inauguracja TKiS - płk Piotr Suszyński, p.o. Prezes PAK fot. Krzysztof Krzempek
link
Inauguracja TKiS
Inauguracja TKiS fot. Krzysztof Krzempek
link

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.