Wizyta delegacji chińskiego sektora kosmicznego w PAK

W dniach 8-10 kwietnia 2017 r. w Warszawie gościła delegacja CNSA oraz chińskiego sektora kosmicznego. W planie pobytu zorganizowanego przez PAK znalazły się rozmowy dwustronne obu agencji, wizyta w CBK PAN oraz spotkania przedsiębiorców polskiego i chińskiego sektora kosmicznego.
POLSA Warszawa

Spotkanie w Warszawie było okazją do uszczegółowienia ustaleń dotyczących organizacji polsko-chińskich grup roboczych ds. technologii kosmicznej i badań kosmicznych oraz do przedstawienia pól wzajemnego zainteresowania polskich i chińskich przedsiębiorców.

Tong Xudong z Earth Observation System and Data Center CNSA powiedział, że Chińskie Narodowe Centrum Badań Kosmicznych (NSSC CAS- National Space Science Center of the Chinese Academy of Sciences) jest zainteresowane współpracą z polskimi podmiotami zajmującymi się m.in. komunikacją satelitarną i aplikacjami wykorzystującymi dane satelitarne. Strona chińska wykazała też zainteresowanie technologiami związanymi z wykorzystaniem rozwiązań z obszaru cloud computing w aplikacjach służących do wymiany danych satelitarnych.

Wśród gości z Chin znaleźli się m.in.: TIAN Yulong, Sekretarz Generalny Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej (CNSA - China National Space Administration), przedstawiciele CNSA z Departamentów: Współpracy Międzynarodowej, Badań Księżyca i Inżynierii Kosmicznej; Centrum Danych i Systemów Obserwacji Ziemi, dyrektor z Ministerstwa Finansów Chińskiej Republiki Ludowej, przedstawiciel na Europę grupy kapitałowej China Aerospace and Technology Corporation (CASC), przedstawiciel Politechniki w Harbinie oraz naukowcy z NSSC CAS zaangażowani we współpracę z CBK PAN przy realizacji projektu DSL-P (Discovering the Sky at Longest Wavelength-Pathfinder) współfinansowanym po stronie polskiej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Sekretarz Generalny CNSA zadeklarował wolę włączania polskich podmiotów do kolejnych chińskich misji księżycowych i innych misji naukowych realizowanych przez NSSC CAS dotyczących m.in.: pogody kosmicznej oraz badań jonosfery.

Stronę polską reprezentowali przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej, Wydziału Chińskiego Departamentu Azji i Pacyfiku Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Wydziału Polityki Kosmicznej Departamentu Innowacji Ministerstwa Rozwoju oraz przedsiębiorstw polskiego sektora kosmicznego, m.in. firm Astronika sp. z o.o., Creotech Instruments S.A. i SpaceCase sp. z o.o.

Polska Agencja Kosmiczna w czerwcu 2016 r. podpisała z CNSA porozumienie o współpracy, która dotyczy m.in. trzech obszarów: badań kosmicznych, w tym astrofizyki i badań Układu Słonecznego, wymiany i wykorzystania danych satelitarnych w rozwoju nauki o Ziemi, w tym prowadzenia obserwacji oraz monitorowania zmian klimatu i środowiska oraz rozwoju technologii kosmicznych m.in. w obszarze telekomunikacji.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.