XIV Bieszczadzki Zlot Miłośników Astronomii w Stężnicy 2017

Przedstawiciel Departamentu Edukacji PAK wziął udział w Zlocie Miłośników Astronomii w Stężnicy. Ufundowaliśmy również książki dla uczestników zlotu.
POLSA Gdańsk

W dniach 18-21 maja 2017 r. w Stężnicy (województwo podkarpackie, powiat leski, gmina Baligród) odbył się XIV Bieszczadzki Zlot Miłośników Astronomii, organizowany pod patronatem lubelskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Wzięło w nim udział blisko 130 osób z całego kraju, dla których astronomia stała się nie tylko szlachetnym hobby, ale też sposobem na życie, poznawanie ciekawych ludzi i miejsc oraz bodźcem do samokształcenia. Zakwaterowanie w ośrodku Natura Park zapewniało wygodę i komfort, pełną aprowizację i zaplecze dydaktyczne. W programie zlotu znalazły się wykłady popularnonaukowe o szerokiej tematyce dotyczącej m.in.: fizyki Słońca, wizualnych obserwacji ciemnych mgławic w Drodze Mlecznej, niecodziennych typów widmowych gwiazd czy okoliczności powstania i praktycznej strony funkcjonowania społecznych obserwatoriów astronomicznych.

Wśród zaproszonych gości znalazł się Amadeusz Miszuda z Zakładu Astrofizyki i Kosmologii Uniwersytetu Śląskiego, który przybliżył słuchaczom aktualny stan wiedzy o budowie wewnętrznej i ewolucji Słońca. Marek Nawrocki z Gdańska, niezmordowany obserwator obiektów głębokiego nieba, zaprezentował swoje imponujące osiągnięcia na polu lornetkowych studiów ciemnych mgławic w naszej galaktyce. Adela Bicka (PTMA Łódź) przedstawiła z kolei wykład na temat rzadko spotykanych typów widmowych gwiazd. Niezmiernie interesującym z punktu widzenia popularyzacji wiedzy o kosmosie była prezentacja Roberta Suszyńskiego z Politechniki Koszalińskiej, który zawiaduje pierwszym polskim społecznym obserwatorium astronomicznym zbudowanym w oparciu o budżet obywatelski. Przedsięwzięcie to, realizowane skrupulatnie i z szacunku godnym zaangażowaniem, stało się jedną z najciekawszych propozycji edukacyjnych w regionie. Jednocześnie jest to czytelny sygnał dla innych ośrodków w kraju, że przy odpowiednim nakładzie pracy można zaszczepić w mieszkańcach potrzebę posiadania dostrzegalni astronomicznej z prawdziwego zdarzenia, a w wymiarze praktycznym - skłonić ich do poparcia swoimi głosami obywatelskich projektów tworzenia tego typu placówek. Świadczyć będą one usługi zarówno dla zorganizowanych grup przedszkolnych, szkolnych i uniwersyteckich, jak i dla osób prywatnych, na przykład sezonowo pojawiających się turystów i gości.

Część oficjalną zlotu dopełniły konkursy wiedzy o tajnikach astronomii i astronautyki: „Żbik" dla najmłodszych, „Adept 2017" dla średnio zaawansowanych, a także grupowa rywalizacja w konkursie „Hardcore” o znacznie wyżej zawieszonej poprzeczce wymaganej wiedzy. Zakończyły się one wyłonieniem zwycięzców i wręczeniem nagród ufundowanych przez sponsorów, w tym przez Departament Edukacji Polskiej Agencji Kosmicznej reprezentowany na zlocie przez Przemysława Rudzia. W sobotę odbyły się kilkugodzinne komputerowe warsztaty astrofotograficzne, na których z wykorzystaniem zaawansowanego oprogramowania do redukcji danych opracowywano materiał zdjęciowy zebrany podczas poprzednich nocy

Na bieszczadzkim zlocie pojawili się też Karol Wójcicki – znany telewizyjny i internetowy popularyzator astronomii, oraz Marek Substyk – wiceprezes PTMA i redaktor periodyku „Urania. Postępy Astronomii”. W kuluarach zlotu jak zwykle można było wymienić doświadczenia z innymi miłośnikami nauki o wszechświecie, organizowanymi w mniejsze lub większe grupki razem okupujące niedalekie pole, na którym rozstawione zostały dziesiątki teleskopów (w tym półmetrowy Newton hipnotyzujący miłośników obserwacji wizualnych).

Kolejny zlot w Stężnicy już za rok (chociaż we wrześniu odbędzie się tam również lokalne spotkanie miłośników astronomii), a tymczasem pasjonaci rozgwieżdżonego nieba szykują się na sierpniowe wydarzenie w ramach Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii OZMA 2017 w Urzędowie k. Kraśnika. POLSA również weźmie w nim udział.

Tekst i zdjęcia:
Przemysław Rudź
Polska Agencja Kosmiczna - Gdańsk
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
23.05.2017

XIV Bieszczadzki Zlot Miłośników Astronomii w Stężnicy 2017
Robert Suszyński i jego wykład o społecznym obserwatorium astronomicznym w Koszalinie
link
XIV Bieszczadzki Zlot Miłośników Astronomii w Stężnicy 2017
Przygotowanie sprzętu obserwacyjnego
link
XIV Bieszczadzki Zlot Miłośników Astronomii w Stężnicy 2017
Galaktyka M101 podczas sesji nocnej astrofotograficznej
link
XIV Bieszczadzki Zlot Miłośników Astronomii w Stężnicy 2017
XIV Bieszczadzki Zlot Miłośników Astronomii w Stężnicy 2017
link

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.