Polska Agencja Kosmiczna na Ostróda 2017 Pro Defense

Podczas 2. edycji Targów Proobronnych „Pro Defense 2017” w Ostródzie PAK na łącznej powierzchni ok. 700 m2 zorganizowała pokazy analogów łazików marsjańskich pod nazwą „Mars Defense” oraz konkurs „Miejsca historycznych bitew Polaków na współczesnych zobrazowaniach satelitarnych”.
POLSA Warszawa

Załogowy lot na Czerwoną Planetę wpisany jest w plany wielu agencji kosmicznych na świecie na 3. dziesięciolecie obecnego wieku. W trakcie misji każde wyjście astronautów z bazy marsjańskiej będzie się wiązać z dużym ryzykiem, wynikającym m.in. z wpływu promieniowania kosmicznego, wysokiego poziomu zapylenia czy też braku odpowiedniego ciśnienia atmosfery oraz tlenu do oddychania.

W związku z tym konstruuje się tzw. analogi łazików marsjańskich, czyli pojazdy wyposażone w manipulatory, które mają realizować zadania podobne do tych, jakie trzeba będzie wykonać, aby pomóc astronautom podczas prawdziwych załogowych misji. Zadania te mogą dotyczyć np.: serwisu urządzeń, poboru próbek gleby czy dowozu narzędzi we wskazane miejsce.

Studenci polskich uczelni wiodą prym w budowaniu pojazdów tego typu. Polskie drużyny wielokrotnie zdobywały pierwsze miejsca w prestiżowych zawodach łazików marsjańskich, takich jak University Rover Challenge w USA (1. miejsca w latach 2011, 2013, 2015 i 2016) czy European Rover Challenge w Polsce (1. miejsca w 2014 i 2016 roku).

Celem zorganizowanych przez PAK pokazów jest sprawdzenie możliwości wykorzystania studenckich konstrukcji bezzałogowych platform lądowych w określonych działaniach o charakterze quasi-bojowym. Studenci będą wykonywali zadania pn.:
A –„jazda po ukształtowanym terenie”,
B – „dostarczenie narzędzi do określonego punktu”,
C – „obsługa panelu serwisowego”,
D – „inspekcja podejrzanego ładunku”,
E – „dezaktywowanie urządzenia wybuchowego”,
F – „zadanie dowolne”.

W pokazach analogów łazików marsjańskich zorganizowanych przez Polską Agencję Kosmiczną biorą udział drużyny z 7 polskich uczelni technicznych. Zespoły, które zdecydowały się wziąć udział w pokazach, to: Legendary Rover Team (Politechnika Rzeszowska), PCz Rover Team (Politechnika Częstochowska), #next (Politechnika Białostocka), AGH Space Systems (Akademia Górniczo-Hutnicza), IMPULS (Politechnika Świętokrzyska), SKA Robotics (Politechnika WArszawska), Kameleon (Politechnika Opolska). Część polskich zespołów aktualnie bierze udział w zawodach University Rover Challenge w USA.

W przeciwieństwie do pokazów Łazików, w konkursie „Miejsca historycznych bitew Polaków na współczesnych zobrazowaniach satelitarnych” może wziąć udział każdy odwiedzający Targi. Uczestnicy będą mieli możliwość dopasowania prezentowanych na stoisku PAK, aktualnych zdjęć satelitarnych wybranych lokalizacji do wskazanych w kartach konkursowych miejsc 20 bitew i walk, w których brali udział Polacy.

Ostróda 2017 Pro Defense
Stoisko POLSA na Ostróda 2017 Pro Defense
link
Ostróda 2017 Pro Defense
Stoisko POLSA na Ostróda 2017 Pro Defense
link
Ostróda 2017 Pro Defense
Stoisko POLSA na Ostróda 2017 Pro Defense
link
Ostróda 2017 Pro Defense
Stoisko POLSA na Ostróda 2017 Pro Defense
link

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.