Festiwal Nauki w Rzeszowie, czyli największe wydarzenie popularnonaukowe na Podkarpaciu

W dniach 17-18 września 2017 r. w nowoczesnej przestrzeni G2A Arena w Rzeszowie - Jasionce odbył się Festiwal Nauki - wydarzenie skierowane do dzieci i młodzieży z Podkarpacia. Polska Agencja Kosmiczna była partnerem festiwalu.
POLSA Rzeszów

Na trzech poziomach centrum G2A Arena zgromadzono kilkadziesiąt stanowisk prezentujących wynalazki i eksponaty naukowe, w przystępny sposób ilustrujące zasady działania różnych zjawisk i procesów zachodzących w naturze. Odwiedziło je ponad 20 tys. gości, w tym Minister Edukacji Narodowej pani Anna Zalewska, która uczestniczyła w towarzyszącej wydarzeniu Ogólnopolskiej Konferencji „Kształcenie zawodowe w kontekście Industry 4.0”.

Polska Agencja Kosmiczna zorganizowała podczas festiwalu swoje stoisko, na którym przez dwa dni prezentowane były zagadnienia związane z astronomią i astronautyką. Wykłady i rozmowy z odwiedzającymi prowadzili pracownicy PAK oraz niestrudzony robot EuGenius. Wiele dzieci skorzystało z okazji i zrobiło sobie z humanoidalnym robotem popularne „selfie”. EuGenius nie tylko bawił dzieci, wchodząc z nimi w interakcje, ale także przeprowadzał ciekawe wykłady o kosmosie. Dla najmłodszych przygotowany został specjalny kącik edukacyjno - zabawowy, wyposażony w przybory do rysowania i wycinania oraz „kosmiczne” zabawki edukacyjne.

Wyjątkową atrakcją dla gości festiwalu było spotkanie z pierwszym Polakiem w kosmosie – panem Mirosławem Hermaszewskim zorganizowane przez PAK. Wykład kosmonauty pt. „Kosmos – marzenia, rzeczywistość”, który zainaugurował festiwal, zgromadził kilkusetosobową publiczność. Po prezentacji słuchacze mieli możliwość otrzymania autografu oraz zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z panem Mirosławem Hermaszewskim.

W ramach festiwalu odbył się panel dyskusyjny pt. „Rover Challenge Workshops” zorganizowany przez Mars Society Polska. Jednym z panelistów był Przemysław Rudź – specjalista w Departamencie Edukacji PAK. Dyskutowano na temat działalności studenckich kół naukowych zajmujących się rozwojem technologii kosmicznych, w tym przede wszystkim zespołów budujących analogi łazików planetarnych. Paneliści próbowali określić, jakie problemy z realizacją swoich pasji mają studenci i jak rysują się możliwości późniejszej komercjalizacji studenckich osiągnięć. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele wyższych uczelni, przemysłu oraz sami zainteresowani – studenci.

Festiwal Nauki w Rzeszowie
Wykład Mirosława Hermaszewskiego "Kosmos - marzenia, rzeczywistość"
link
Festiwal Nauki w Rzeszowie
Publiczność zgromadzona na wykładzie Mirosława Hermaszewskiego "Kosmos - marzenia, rzeczywistość"
link
Festiwal Nauki w Rzeszowie
Stoisko PAK na Festiwalu Nauki w Rzeszowie
link
Festiwal Nauki w Rzeszowie
Uczestnicy Festiwalu Nauki w Rzeszowie
link
Festiwal Nauki w Rzeszowie
Wykład robota EuGeniusa na stoisku PAK
link
Festiwal Nauki w Rzeszowie
Wykład robota EuGeniusa na stoisku PAK
link

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.