VIII Sieradzka Konferencja Kosmiczna pod patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej

Sieradzka Konferencja Kosmiczna odbyła się w dniach 3-5 października 2017 r. i była poświęcona 60. rocznicy rozpoczęcia ery kosmicznej. Za jej symboliczny początek uznawane jest wystrzelenie przez Związek Radziecki pierwszego sztucznego satelity Ziemi - Sputnika 1, który wystartował 4 października 1957 r.
POLSA Gdańsk

Podczas pierwszego dnia konferencji zostało omówione dziedzictwo Arego Sternfelda, wielkiego uczonego i wizjonera urodzonego w Sieradzu.

Kolejne dwa dni poświęcone były możliwościom rozwoju osobistych pasji i zainteresowań związanych z szeroko rozumianą tematyką kosmiczną w ramach pracy naukowej, zakładania start-upów lub podjęcia pracy w firmach sektora kosmicznego. Paweł Pacek omówił ofertę Agencji Rozwoju Przemysłu dla krajowego sektora kosmicznego, dr Witold Fedorowicz-Jackowski z GEOSYSTEMS Polska Sp. z o.o. przedstawił perspektywy możliwego rozwoju dla polskiego przedsiębiorcy branży kosmicznej, zaprezentowano też osiągnięcia firm: Hertz Systems Ltd i Creotech Instruments S.A. Dr Krzysztof Czart z redakcji magazynu „Urania. Postępy Astronomii” przedstawił ideę portalu dla organizatorów i uczestników wydarzeń z zakresu astronomii, astronautyki i technologii kosmicznych, a Robert Lubański, prezes Mars Society Polska, podsumował dotychczasową działalność swojej organizacji. W czasie trwania konferencji studenci z Częstochowy, Łodzi i Poznania dzielili się swoimi doświadczeniami w budowaniu tzw. analogów łazików marsjańskich.

Ostatni dzień konferencji zdominowała tematyka badań planetarnych, w tym powierzchni i podpowierzchni Marsa (dr Włodzimierz Kofman z Zespołu Dynamiki Układu Słonecznego i Planetologii CBK PAN - ZDUSiP CBK PAN - i Instytut Planetologii i Astrofizyki w Grenoble CNRS), obserwacji i misji do Marsa (dr Paweł Wajer – ZDUSiP CBK PAN), pochodzenia metanu w marsjańskiej atmosferze (dr Daniela Mege - ZDUSiP CBK PAN) czy relacji z pobytu w analogu marsjańskiego habitatu na pustyni w Utah (dr Natalia Zalewska - Instytutu Lotnictwa i CBK PAN). Specjalnym gościem był dr Krzysztof Ziołkowski – autor książek popularnonaukowych, który opowiedział o wybranych misjach kosmicznych do planet, komet i planetoid Układu Słonecznego.

Na koniec konferencji wyłoniono i nagrodzono laureatów konkursu wiedzy pod hasłem „60 lat ery kosmicznej - kierunek Mars” oraz konkursu plastycznego „Mój nowy marsjański dom”. Otrzymali oni nagrody rzeczowe - teleskopy i literaturę astronomiczną - ufundowane min. przez PAK. Krótką prelekcję dla laureatów i zebranej publiczności wygłosił prof. dr hab. Cezary Specht, dyrektor Departamentu Edukacji PAK. Konferencja zakończyła się wystąpieniem podsumowującym dr hab. Marka Moszyńskiego, wiceprezesa PAK ds. nauki.

W czasie trwania konferencji pracownicy Departamentu Edukacji PAK przeprowadzili w czterech szkołach średnich w Sieradzu lekcje na temat „Jak działa GPS w samochodzie?” oraz „Apollo 11 – Mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”, które spotkały się z dużym entuzjazmem uczniów.

VIII Sieradzka Konferencja Kosmiczna
Sieradzka Konfrencja Kosmiczna fot. Muzeum Okręgowe w Sieradzu
link
VIII Sieradzka Konferencja Kosmiczna
Sieradzka Konfrencja Kosmiczna fot. Muzeum Okręgowe w Sieradzu
link

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.