Wizyta przedstawicieli polskiego sektora kosmicznego w Szwajcarii

Polska Agencja Kosmiczna oraz organizacja wspierająca sektor kosmiczny w Szwajcarii – Swiss Space Center zorganizowały w dniach 7-8 listopada 2017 r. wizytę przedstawicieli firm i instytucji polskiego sektora kosmicznego w Szwajcarii. Jej celem było zaprezentowanie potencjału krajowych podmiotów i przeprowadzenie rozmów z partnerami szwajcarskimi na temat współpracy w sektorze kosmicznym.
POLSA Warszawa

Obok umożliwienia spotkań przedstawicieli firm z obu krajów wizyta w Szwajcarii była też okazją do dyskusji nad instytucjonalnymi ramami polsko-szwajcarskiej współpracy w dziedzinie technologii kosmicznych.

Najważniejszym punktem pobytu był polsko-szwajcarski dzień przemysłowy, który odbył się w dniu 7 listopada 2017 r. w siedzibie uczelni technicznej ETH w Zurychu. W ramach tego wydarzenia podmioty z obu krajów mogły dokonać prezentacji swojej działalności i przeprowadzić rozmowy bilateralne.
Spotkanie otworzył Wicedyrektor Swiss Space Center Gregoire Bourban. Następnie zostały zorganizowane dwa panele prezentacji polskich i szwajcarskich firm i instytucji sektora kosmicznego. Z polskiej strony zaprezentowały się następujące podmioty: Astronika, CBK PAN, Cezamat, Creotech Instruments, GMV Innovating Solutions, N7 Space, PCO, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, SENER, Solaris Optics, Syderal Polska oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego i Polska Agencja Kosmiczna. Szwajcarski sektor kosmiczny reprezentowali przedstawiciele: Swiss Space Center, RUAG Space, ETH Zurich, Synopta, CSEM, Micos, Almatech, EMPA oraz Clemessy.

W drugiej części wydarzenia odbyła się sesja rozmów B2B. Łącznie w spotkaniu wzięło udział ok. 25 przedstawicieli sektora kosmicznego z obu krajów. Uczestniczyła w niej także przedstawicielka Ambasady RP w Bernie, pani Joanna Kułakowska-Kumoch. Reprezentanci Swiss Space Center wyrazili zainteresowanie organizacją w przyszłym roku wizyty gospodarczej do Polski, której celem byłaby kontynuacja rozmów o współpracy i pogłębienie kontaktów biznesowych z polskimi podmiotami. Jako wstępny termin przyjazdu strona szwajcarska zaproponowała drugi kwartał 2018 r.

Kolejnym istotnym punktem programu była wizyta polskiej delegacji w firmie z czołówki europejskiego sektora kosmicznego – RUAG Space. Uczestnicy misji zapoznali się z zakresem działalności, dotychczasowymi osiągnięciami i potencjałem produkcyjnym tego przedsiębiorstwa. Podmiot posiada 13 zakładów produkcyjnych w Europie i USA. Najważniejsze grupy produktowe RUAG Space to systemy satelitarne, np.: struktury, mechanizmy, elektronika, w tym: komputery pokładowe, anteny i technologie mikrofalowe, jak również systemy rakietowe. Przedstawiciele RUAG Space wyrazili zainteresowanie współpracą z polskimi podmiotami w ramach programów ESA i projektów komercyjnych, zwłaszcza w zakresie systemów i podsystemów mechanicznych, optomechaniki i elektroniki pokładowej.

Program pobytu objął także wizytę w federalnym Instytucie Technologii Materiałowych EMPA. Instytut prowadzi działalność badawczą w dziedzinie technologii materiałowych, które znajdują zastosowanie w przemyśle, w tym w działalności kosmicznej. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z działalnością tego podmiotu, w tym z zapleczem badawczym, i przeprowadzić rozmowy na temat ewentualnej współpracy w zakresie badań na potrzeby działalności kosmicznych, m. in. w dziedzinie powłok i stosowania różnych pokryć materiałowych.

Wspierając krajowe podmioty sektora kosmicznego w nawiązywaniu i pogłębianiu kontaktów z międzynarodowymi partnerami, PAK zorganizowała lub współorganizowała również w 2017 r. polską wizytę studyjną w Szwecji oraz Polsko-Belgijski Dzień Przemysłu Kosmicznego. Agencja przygotowała też i zaprosiła polskich przedsiębiorców i instytucje naukowo-badawcze do skorzystania z polskiego stoiska podczas ważnych branżowych wydarzeń międzynarodowych, taki jak m.in.: Paris Space Week, Paris Air Show 2017 czy Space Tech Expo Europe w Bremie.

Wizyta przedstawicieli polskiego sektora kosmicznego w Szwajcarii
Wizyta przedstawicieli polskiego sektora kosmicznego w Szwajcarii

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.