Dzień informacyjny PAK na temat programów ESA na WAT
15 listopada 2017 r. w Wojskowej Akademii Technicznej odbyło się spotkanie poświęcone programom Europejskiej Agencji Kosmicznej zorganizowane przez Polską Agencję Kosmiczną. Jego celem była prezentacja możliwości uczestniczenia krajowych uczelni i przedstawicieli przemysłu w projektach kosmicznych oraz wsparcia, jakiego PAK może udzielić instytucjom planującym ubiegać się o kontrakty ESA.
POLSA Warszawa
Wystąpienia specjalistów Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej PAK poświęcone były szansom rozwojowym wynikającym z członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Poruszono również zagadnienia dotyczące możliwości zaangażowania WAT w projekty B+R związane z technologiami kosmicznymi i technikami satelitarnymi.
Spotkanie otworzył ppłk dr inż. Tomasz Muszyński, szef Zespołu Analiz i Ekspertyz WAT.
Dr Marta Wachowicz, dyrektor Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej PAK rozpoczęła swoje wystąpienie od przedstawienia struktury polskiego sektora kosmicznego i przypomnienia najważniejszych kierunków aktywności i zadań PAK. W dalszej części podsumowała działania realizowane przez agencję na rzecz podmiotów polskiego sektora kosmicznego, takie jak: programy doradcze, spotkania branżowe, konsultacje eksperckie, kojarzenie partnerów biznesowych oraz ułatwianie udziału w międzynarodowych imprezach targowych czy organizacja spotkań bilateralnych z przedstawicielami przemysłu kosmicznego z innych krajów. Omówiła też ogólne zasady współpracy polskich podmiotów z ESA.
Zbigniew Burdzy przedstawił charakterystykę, mechanizm działania oraz zasady ubiegania się o kontrakty w ramach programów opcjonalnych ESA. Druga część jego wystąpienia poświęcona była omówieniu procesu harmonizacji technologicznej ESA, z uwzględnieniem spotkań mappingowych otwartych dla przemysłu i jednostek naukowo-badawczych oraz wyjaśnieniu korzyści, jakie niesie ze sobą udział polskich podmiotów w posiedzeniach komitetów zajmujących się tym procesem w ESA.
Prezentacja Patrycji Frąk dotyczyła Programu Wsparcia Polskiego Przemysłu (PLIIS), jego zasad i warunków aplikowania o kontrakty ESA realizowane w jego ramach.
Eksperci PAK wyjaśnili też, jakiego rodzaju wsparcia może udzielić Polska Agencja Kosmiczna instytucjom planującym aplikować o kontrakty ESA.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele podstawowych jednostek organizacyjnych WAT, którzy chętnie zaangażowali się w dyskusję na temat współpracy z ESA.
Na zakończenie spotkania dr Marta Wachowicz zachęciła pracowników WAT do korzystania ze wsparcia PAK w konsultowaniu projektów i poszukiwaniu partnerów do wspólnych przedsięwzięć związanych z wykorzystaniem technik kosmicznych i technologii satelitarnych.