Dzień informacyjny PAK na temat programów ESA na WAT

15 listopada 2017 r. w Wojskowej Akademii Technicznej odbyło się spotkanie poświęcone programom Europejskiej Agencji Kosmicznej zorganizowane przez Polską Agencję Kosmiczną. Jego celem była prezentacja możliwości uczestniczenia krajowych uczelni i przedstawicieli przemysłu w projektach kosmicznych oraz wsparcia, jakiego PAK może udzielić instytucjom planującym ubiegać się o kontrakty ESA.
POLSA Warszawa

Wystąpienia specjalistów Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej PAK poświęcone były szansom rozwojowym wynikającym z członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Poruszono również zagadnienia dotyczące możliwości zaangażowania WAT w projekty B+R związane z technologiami kosmicznymi i technikami satelitarnymi.

Spotkanie otworzył ppłk dr inż. Tomasz Muszyński, szef Zespołu Analiz i Ekspertyz WAT.

Dr Marta Wachowicz, dyrektor Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej PAK rozpoczęła swoje wystąpienie od przedstawienia struktury polskiego sektora kosmicznego i przypomnienia najważniejszych kierunków aktywności i zadań PAK. W dalszej części podsumowała działania realizowane przez agencję na rzecz podmiotów polskiego sektora kosmicznego, takie jak: programy doradcze, spotkania branżowe, konsultacje eksperckie, kojarzenie partnerów biznesowych oraz ułatwianie udziału w międzynarodowych imprezach targowych czy organizacja spotkań bilateralnych z przedstawicielami przemysłu kosmicznego z innych krajów. Omówiła też ogólne zasady współpracy polskich podmiotów z ESA.
Zbigniew Burdzy przedstawił charakterystykę, mechanizm działania oraz zasady ubiegania się o kontrakty w ramach programów opcjonalnych ESA. Druga część jego wystąpienia poświęcona była omówieniu procesu harmonizacji technologicznej ESA, z uwzględnieniem spotkań mappingowych otwartych dla przemysłu i jednostek naukowo-badawczych oraz wyjaśnieniu korzyści, jakie niesie ze sobą udział polskich podmiotów w posiedzeniach komitetów zajmujących się tym procesem w ESA. Prezentacja Patrycji Frąk dotyczyła Programu Wsparcia Polskiego Przemysłu (PLIIS), jego zasad i warunków aplikowania o kontrakty ESA realizowane w jego ramach.
Eksperci PAK wyjaśnili też, jakiego rodzaju wsparcia może udzielić Polska Agencja Kosmiczna instytucjom planującym aplikować o kontrakty ESA.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele podstawowych jednostek organizacyjnych WAT, którzy chętnie zaangażowali się w dyskusję na temat współpracy z ESA.

Na zakończenie spotkania dr Marta Wachowicz zachęciła pracowników WAT do korzystania ze wsparcia PAK w konsultowaniu projektów i poszukiwaniu partnerów do wspólnych przedsięwzięć związanych z wykorzystaniem technik kosmicznych i technologii satelitarnych.

Dzień informacyjny PAK na WAT
Dzień informacyjny PAK na WAT fot. WAT
link
Dzień informacyjny PAK na WAT
Dzień informacyjny PAK na WAT
link
Dzień informacyjny PAK na WAT
Dzień informacyjny PAK na WAT
link
Dzień informacyjny PAK na WAT
Dzień informacyjny PAK na WAT
link

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.