Polsko-Kanadyjskie Dni Współpracy Sektora Kosmicznego

15 listopada 2017 r. odbyło się pierwsze spotkanie w ramach Polsko-Kanadyjskich Dni Współpracy Sektora Kosmicznego zorganizowane przez Ambasadę Kanady w RP i Polską Agencję Kosmiczną. Jego celem była prezentacja oferty kanadyjskiej firmy UrTheCast dostarczającej rozwiązania technologiczne związane z obserwacją Ziemi oraz nawiązanie przez nią kontaktów z podmiotami krajowego sektora kosmicznego. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele 10 polskich przedsiębiorstw i instytucji.
POLSA Warszawa

Wydarzenie rozpoczęło się od prezentacji realizowanych obecnie kanadyjskich programów kosmicznych, w tym systemu OptiSAR łączącego technologię satelitów optycznych i radarowych w celu uzyskania jak najdokładniejszych danych zobrazowania satelitarnego. Zostały one omówione przez dr. George’a Tyc’a, głównego inżyniera UrTheCast i pana Marka Wlodykę, wiceprezesa firmy ds. Kanadyjskich Programów Rządowych.

W części dotyczącej współpracy przemysłowej reprezentanci UrtheCast odbyli szereg rozmów z przedstawicielami polskich podmiotów, takich jak: Solaris Optics S.A., CBK PAN, Satim, Mobica, SatRevolution S.A., Instytut Odlewinictwa, MC Posnania Consulting and Promotion czy ShootCapsule.

Po rozmowach bilateralnych Adam Węgłowski z Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej PAK odbył rozmowę podsumowującą wydarzenie z reprezentantami kanadyjskiej firmy, którzy wyrazili zainteresowanie ofertą polskich przedsiębiorstw i chęć ich włączenia w działania związane z tworzeniem aplikacji oraz rozwiązań informatycznych wykorzystujących dane pozyskane przy pomocy systemu OptiSAR.

Środowe spotkanie było pierwszym wydarzeniem z cyklu Polsko-Kanadyjskich Dni Współpracy Sektora Kosmicznego realizowanych przez Ambasadę Kanady w RP i Polską Agencję Kosmiczną. Następne spotkanie wstępnie zaplanowano na grudzień 2017 r. Będą w nim uczestniczyli przedstawiciele kanadyjskiej korporacji MDA.

Polsko-Kanadyjskie Dni Współpracy Sektora Kosmicznego są kolejnym wydarzeniem zorganizowanym przez PAK z myślą o międzynarodowej promocji dorobku polskiego sektora kosmicznego i wspieraniu rozwoju współpracy krajowych podmiotów z partnerami z innych krajów. W roku 2017 agencja zorganizowała lub współorganizowała również dla polskich podmiotów wizyty studyjne w Szwecji i Szwajcarii oraz Polsko-Belgijski Dzień Przemysłu Kosmicznego. PAK przygotowała też i zaprosiła polskich przedsiębiorców i instytucje naukowo-badawcze do skorzystania z polskiego stoiska podczas ważnych branżowych wydarzeń międzynarodowych, taki jak m.in.: Paris Space Week, Paris Air Show 2017 czy Space Tech Expo Europe w Bremie.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.