Kolejne spotkanie DLR - PAK

W dniach 12 i 13 grudnia 2017 r. na zaproszenie prof. Hansjörga Dittusa, członka zarządu ds. Badań kosmicznych i technologii w niemieckiej agencji kosmicznej (Deutsche Zentrum für Luft- und Raumfahrt, DLR) oraz Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK) w siedzibie DLR w Oberfaffenhofen w Niemczech odbyły się warsztaty dla przedstawicieli polskich instytucji badawczych.
POLSA Gdańsk

Wzięli w nich udział przedstawiciele Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN), Politechniki Gdańskiej, Politechniki Warszawskiej i Instytutu Oceanografii.

Celem warsztatów było określenie możliwości zintensyfikowania polsko-niemieckiej współpracy naukowej w obszarze badań kosmicznych. PAK i DLR mają dobre relacje, a niemiecka agencja współpracuje z polskimi instytucjami badawczymi, takimi jak: CBK PAN, szczególnie w dziedzinie badań planetarnych i operacji kosmicznych.

- Wizyta była doskonałą okazją do promowania współpracy między niemieckimi i polskimi badaczami w dziedzinie obserwacji Ziemi, badań przestrzeni kosmicznej i kosmicznych śmieci - powiedział Marek Moszyński, Wiceprezes PAK ds. Nauki, który kierował polską delegacją.

Na program pobytu złożyły się wykłady prezentujące polskie i niemieckie instytucje badawcze oraz zwiedzanie siedziby DLR w Oberfaffenhofen. Uczestnicy mieli możliwość wymiany doświadczeń i omówienia kolejnych kroków współpracy.

- Podczas naszych dyskusji skupiliśmy się na pytaniach z obszarów badań planet, śmieci kosmicznych i obserwacji Ziemi - wyjaśnił prof. Dittus - Omówiliśmy konkretne opcje współpracy dotyczące m.in. monitorowania rzek za pomocą danych radarowych, a także współpracę w eksploracji Marsa.

Plan organizacji warsztatów powstał podczas trzydniowej wizyty prof. Dittusa i delegacji DLR w Polsce, która miała miejsce na zaproszenie PAK pod koniec kwietnia 2017 roku.

Wcześniejsze spotkanie przedstawicieli polskiego i niemieckiego sektora kosmicznego odbyło się w Gdańsku w październiku 2016 r. Jego organizatorem była PAK, a partnerem – DLR.

DLR - PAK warsztaty
prof. Hansjörg Dittus z DLR
link
DLR - PAK warsztaty
prof. Marek Moszyński - Wiceprezes ds. Nauki PAK
link
DLR - PAK warsztaty
DLR - PAK warsztaty
link
DLR - PAK warsztaty
DLR - PAK warsztaty
link

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.