Pierwsza książkowa publikacja PAK

„Polski sektor kosmiczny. Struktura podmiotowa - Możliwości rozwoju - Pozyskiwanie środków” - pierwsza książka z serii wydawniczej Polskiej Agencji Kosmicznej.
POLSA Warszawa

Pierwsza książkowa publikacja PAK – to kompendium wiedzy na temat funkcjonowania krajowego sektora kosmicznego i zasad aplikowania o środki w ramach konkursów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT). Publikacja przeznaczona jest dla krajowych podmiotów już działających w sektorze kosmicznym oraz tych stawiających w nim pierwsze kroki lub planujących podjęcie takiej działalności.

Na zawartość książki „Polski sektor kosmiczny. Struktura podmiotowa - Możliwości rozwoju - Pozyskiwanie środków” składają się cztery części prezentujące najważniejsze zagadnienia związane z funkcjonowaniem gospodarczym na polskim rynku kosmicznym.

W pierwszej części publikacji pt. „Sektor kosmiczny w Polsce” został precyzyjnie zdefiniowany - po raz pierwszy w literaturze – krajowy sektor kosmiczny, jego zakres i kryteria przynależności do niego podmiotów oraz przewidywane kierunki jego rozwoju. Rozdział 3, pt. „Możliwości współpracy podmiotów sektora kosmicznego i lotniczego w Polsce”, zawiera porównanie polskiego sektora kosmicznego i lotniczego, a rozdział 4 przedstawia kwestie związane z ochroną własności intelektualnej w sektorze kosmicznym.

Druga i trzecia część publikacji poświęcone są opisowi działalności ESA oraz EUMETSAT, ich najważniejszym programom oraz możliwościom współpracy krajowych podmiotów z tymi organizacjami. Zainteresowani znajdą w nich m.in. praktyczne wskazówki dotyczące rejestracji w portalach przetargowych ESA i EUMETSAT, aplikacji w konkursach, przygotowania oferty oraz szereg rekomendacji dotyczących analiz umów i zapisów formalnych w dokumentach ESA.

W ostatniej części publikacji przeanalizowany został chiński sektor kosmiczny – jako nowy rynek zbytu. Znalazły się w nim m.in. wskazówki dotyczące współpracy bilateralnej z przedsiębiorstwami i instytucjami Chin - nowej potęgi kosmicznej.

[…]Recenzowana książka ma charakter pionierski nie tylko na rynku polskim, ale również w skali międzynarodowej. Niewątpliwym atutem dzieła jest klarowność wywodu, podejmowanie złożonych kwestii dotyczących sektora kosmicznego w Polsce, prezentacja rozwiązań strukturalnych oraz zasad w nim funkcjonowania. […] – napisała o pierwszej publikacji PAK w swojej recenzji dr hab. Joanna Cygler, prof. Nadzw. ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Autorami publikacji są pracownicy Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej PAK: Roger Bachtin, Joanna Bankiewicz, Zbigniew Burdzy, Patrycja Frąk, Justyna Sokołowska, Adam Węgłowski oraz Wojciech Gołąbek, Tadeusz Piątek, Małgorzata Wilińska i dr Marta E. Wachowicz, dyrektor Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej PAK, która była też odpowiedzialna za redakcję naukową książki.

Publikacja ukazuje się nakładem PAK. Jej wydanie wynika z ustawowych zadań agencji, do których należy m.in. prowadzenie działalności informacyjnej i opiniotwórczej w zakresie wykorzystania przestrzeni kosmicznej.

PAK zaplanowała opracowanie serii wydawniczej, której założeniem jest przybliżenie najbardziej aktualnych tematów związanych ze światowymi trendami w dziedzinie wykorzystania przestrzeni kosmicznej, takich jak np. komercjalizacja kosmosu czy eksploracja zasobów pozaziemskich.

Książka „Polski sektor kosmiczny. Struktura podmiotowa - Możliwości rozwoju - Pozyskiwanie środków” jest dostępna nieodpłatnie.

Osoby zainteresowane jej uzyskaniem wersji papierowej proszone są o kontakt za pomocą poczty elektronicznej, na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Wersja elektroniczna dostępna jest w zakładce Aktywności>>Przemysł kosmiczny (w Publikacjach do pobrania na dole strony).

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.