PAK zorganizowała spotkanie branżowe poświęcone domenie technologicznej ESA

Spotkanie z udziałem przedstawicieli 14 przedsiębiorstw, organizacji i jednostek naukowo-badawczych odbyło się w warszawskim biurze PAK w dniu 6 kwietnia 2018 r.
POLSA Warszawa

Celem spotkania było przygotowanie udziału polskich podmiotów w spotkaniu mappingowym grupy doradczej THAG ds. harmonizacji technologii ESA poświęconego domenie System Modelling and Simulation Tools, zebranie wiedzy o potencjale i kompetencjach polskiego przemysłu w tym obszarze w kontekście przygotowywanego przez PAK Krajowego Programu Kosmicznego oraz wskazanie korzyści z udziału polskich przedsiębiorców w procesie tzw. mapowania kompetencji technologicznych w Europie prowadzonego przez ESA THAG. Spotkanie miało też na celu integrację środowiska i stworzenie platformy wymiany informacji i nawiązywania kontaktów, jak również zapoznanie się z potrzebami krajowych podmiotów związanymi z rozwojem technologii w dziedzinie modelowania i symulacji.

Spotkanie otworzył prezes PAK dr Grzegorz Brona, który podkreślił istotną rolę tej dziedziny dla powodzenia misji kosmicznych, a także zwrócił uwagę na znaczący potencjał i osiągnięcia w ostatnich latach w Polsce w tym obszarze.
Domenę Modelowanie systemów kosmicznych i narzędzia do symulacji przedstawił w swojej prezentacji prof. dr hab. inż. Bogdan Wiszniewski, Dyrektor Departamentu Badań i Innowacji PAK. Zaprezentował on m.in. zakres technologii objętych tą domeną, omówił najważniejsze założenia związane z projektowaniem i weryfikacją systemów kosmicznych, różne rodzaje symulacji systemów, fazy cyklu życia systemów kosmicznych, ważniejsze narzędzia do modelowania oraz sytuację rynkową w Europie, najważniejsze podmioty z tego obszaru, a także wyzwania i potrzeby ESA w tej dziedzinie związane z realizacją przyszłych misji kosmicznych.
O działalności grupy doradczej ds. harmonizacji technologii ESA THAG opowiedział Zbigniew Burdzy z Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej PAK. Przedstawił on cele przyświecające grupie, wytłumaczył, jak polskie firmy mogą się włączyć w proces harmonizacji technologii ESA oraz jakie mogą z tego czerpać korzyści. Należą do nich m. in.: możliwość zaprezentowania swoich kompetencji i potencjału podczas tzw. spotkań mappingowych, w których uczestniczą przedstawiciele europejskich firm i jednostek naukowo-badawczych, zapoznanie się z potencjałem i kompetencjami w danej dziedzinie podmiotów z innych krajów członkowskich ESA, zdobycia wiedzy o planach rozwoju konkretnych technologii w Europie oraz nawiązania kontaktów z potencjalni partnerami z Europy.
Druga część spotkania poświęcona była prezentacji polskich kompetencji w obszarze modelowania systemów i podsystemów kosmicznych oraz rozwijania narzędzi do symulacji w kosmosie. Swoje osiągnięcia w tej dziedzinie zaprezentowały: CBK PAN, GMV Innovating Solutions, Instytut Lotnictwa, ITTI, N7 Space, Newind, Sat Revolution.

Wydarzenie zakończyło się dyskusją na temat zaangażowania polskiego przemysłu w aktywności grupy zadaniowej ESA THAG, zapotrzebowania podmiotów na wsparcie ze strony PAK oraz możliwości rozwoju polskiego potencjału w tej dziedzinie w ramach Krajowego Programu Kosmicznego. Uczestniczące podmioty wskazywały na ograniczone środki ESA na rozwijanie przez polskie firmy kompetencji w tej dziedzinie i potrzebę systemowego wspierania kompetencji krajowych podmiotów w ramach KPK. Wskazywano także na dużą konkurencje europejską w tej domenie oraz istniejące już w Europie gotowe rozwiązania w zakresie modelowania i narzędzi do symulacji, co stanowi dla krajowych firm znaczącą barierę w realizacji nowych przedsięwzięć technologicznych z tego obszaru w ramach programów ESA.

W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele: AVL Software and Functions, TAS Polska, Asseco Poland, Kp Labs, Creotech Instruments oraz Związku Pracodawców Sektora Komicznego i Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Organizatorem wydarzenia był Departament Strategii i Współpracy Międzynarodowej Polskiej Agencji Kosmicznej.

Spotkanie branżowe 6.04.2018
PAK zorganizowała spotkanie branżowe poświęcone domenie technologicznej ESA – Modelowanie systemów kosmicznych i narzędzia do symulacji
link
Spotkanie branżowe 6.04.2018
PAK zorganizowała spotkanie branżowe poświęcone domenie technologicznej ESA – Modelowanie systemów kosmicznych i narzędzia do symulacji
link

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.