Mechanizm wykonany przez polską firmę Astronika wykorzystany w misji NASA InSight na Marsa

Zbudowany przez Astronikę mechanizm do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety, zwany potocznie „Kretem”, jest jednym z trzech instrumentów, które zostaną umieszczone na powierzchni Czerwonej Planety w ramach misji NASA startującej 5 maja 2018 r. około godziny 13:00 czasu polskiego.

Misja sondy InSight (Interior Exploration Using Seismic Investigation Geodesy and Heat Transport) jest pierwszą w historii misją poświęconą badaniom podpowierzchniowym Marsa. Do zbadania Czerwonej Planety przyczyni się polska firma Astronika, która wraz z krajowymi podwykonawcami zaprojektowała i wykonała system napędowy instrumentu HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package) – próbnika do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety. Penetrator „Kret” dzięki specjalnie zaprojektowanemu mechanizmowi zostanie wprowadzony w grunt marsjański na głębokość rzędu 5 metrów. Jego zadaniem będzie badanie zmian zachodzących w strukturze planety, jej temperatury i jądra, a dostarczone dane posłużą naukowcom do analizy składu i budowy geologicznej Czerwonej Planety.

- To wielkie wydarzenie dla Astroniki, ale też duży sukces krajowego przemysłu kosmicznego, bo po raz pierwszy w historii polska firma stworzyła kompletny mechanizm na misję kosmiczną. To także spory krok naprzód jeśli chodzi o badania kosmosu w ogóle, bo takie urządzenie po raz pierwszy w historii wbije się aż 5 metrów pod powierzchnię Marsa i dostarczy danych, które dadzą odpowiedź na wiele pytań dotyczących budowy tej planety - mówi Bartosz Kędziora, prezes założonej przez polskich inżynierów i naukowców firmy Astronika, która przygotowała mechanizm na zlecenie Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR).

Astronika jako koordynator procesu produkcyjnego „Kreta HP3” zaangażowała do podwykonawstwa kilka polskich ośrodków naukowych, m.in. Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Lotnictwa, Instytut Spawalnictwa, Politechnikę Łódzką i Politechnikę Warszawską.

SUKCES POLSKIEJ MYŚLI TECHNICZNEJ

Wykonany przez Astronikę „Kret” jest najnowszą wizytówką polskiej firmy i całego krajowego przemysłu kosmicznego na rynku międzynarodowym. Osiągnięcie to wyznacza ważny moment w rozwoju polskiego sektora kosmicznego, bo „Kret” jest pierwszym kompletnym mechanizmem stworzonym przez krajowy przemysł na potrzeby misji kosmicznej. Do tej pory polskie firmy dostarczały pojedyncze komponenty urządzeń (śruby, sprężyny) czy projektowały procesy, które były wykorzystywane w takich misjach, jak Cassini-Huygens, Mars Express, Rosetta, Venus Express, Herschel czy Phobos-Grunt.

- Realizacja gotowego mechanizmu stanowi pierwszy krok do zajęcia przez polskie podmioty wyższej pozycji w łańcuchu dostaw europejskiego przemysłu kosmicznego, co jest jednym z celów szczegółowych określonych w Polskiej Strategii Kosmicznej - mówi dr Grzegorz Brona, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. - Na przykładzie urządzenia Astroniki wyraźnie widać, że dzięki współpracy z krajowymi jednostkami naukowo-badawczymi polskie firmy przechodzą z pozycji producenta prostych elementów do roli firm akumulujących wiedzę i doświadczenie, co skutkuje produktami o olbrzymiej wartości dodanej. W tym wypadku produkt z oznaczeniem „zaprojektowano i wytworzono w Polsce” trafia do Stanów Zjednoczonych, a następnie na Marsa.

Polska Agencja Kosmiczna w bliskiej współpracy z krajowym sektorem kosmicznym, m.in. z firmą Astronika, prowadzi intensywne prace nad opracowaniem Krajowego Programu Kosmicznego. Jedną z intencji przyświecających tym pracom jest zapewnienie takiego wsparcia polskim firmom i instytucjom naukowo-badawczym, które pozwoli im w nieodległej perspektywie zrealizować kolejne zaawansowane projekty na rzecz prestiżowych, międzynarodowych misji kosmicznych, a jednocześnie ułatwi komercjalizację tych osiągnieć na szerokim rynku.

MISJA INSIGHT

Misja sondy InSight jest pierwszą misją NASA od czasów księżycowych misji Apollo, w ramach której na powierzchni obcej planety umieszczony zostanie lądownik z trzema tak zaawansowanymi przyrządami i eksperymentami do badań wnętrza ciała niebieskiego:

  • Seismic Experiment for Interior Structure (SEIS) – sejsmometrem do pomiaru trzęsień ziemi i innych form wewnętrznej aktywności na Marsie, w tym upadków meteorytów na powierzchnię planety,
  • HP3 - próbnikiem do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety, do którego kompletny mechanizm napędowy zaprojektowała i wykonała firma Astronika,
  • Rotation and Interior Structure Experiment (RISE) – przyrządem do pomiaru przesunięcia dopplerowskiego sygnałów między lądownikiem a Ziemią; dokładny pomiar ruchów planety pozwoli lepiej określić rozkład mas i stan skupienia materii w jej wnętrzu.

Celem misji sondy InSight jest przeprowadzenie na Marsie badań geofizycznych, które dostarczą przełomowych informacji o budowie wewnętrznej planety i jej współczesnej aktywności geologicznej. Misja pozwoli lepiej zrozumieć ewolucję i powstanie Marsa, a także ogólnie planet typu ziemskiego. Misja ma trwać dwa lata ziemskie, a lądowanie sondy na Czerwonej Planecie zaplanowane jest na 26 listopada 2018 r. Lądownik wystartuje z bazy Vandenberg Air Force Base w Kalifornii na pokładzie największej rakiety międzyplanetarnej – Atlas V-401 o długości 57,3 metra. Wyprawa sondy InSight będzie też pierwszą w historii misją międzyplanetarną wyniesioną rakietą z Kalifornii.

- W pewien sposób InSight jest takim naukowym wehikułem czasu, który dostarczy nam informacji o najwcześniejszych etapach historii Marsa sprzed 4,5 miliarda lat. Pomoże nam dowiedzieć się, w jaki sposób formują się obiekty skaliste takie jak Ziemia, jej księżyc, a nawet planety w innych układach planetarnych - powiedział Bruce Banerdt, główny badacz misji InSight z NASA.

Mechanizm wykonany przez polską firmę Astronika wykorzystany w misji NASA InSight na Marsa
Astronika, materiały własne.
link
Mechanizm wykonany przez polską firmę Astronika wykorzystany w misji NASA InSight na Marsa
Astronika, materiały własne.
link

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.