Relacja z wizyty ministra Siemoniaka

„Myślę, że współpraca z POLSA będzie bardzo bliska. W planach MON jest rozwój technologii satelitarnych i bardzo ważną rolę do odegrania będzie miała tu współpraca z Polską Agencją Kosmiczną – mówił podczas wizyty w GPN-T Wiceprezes Rady Ministrów, szef MON Tomasz Siemoniak.

POLSA Gdańsk

Spotkanie miało miejsce w Gdańsku, w siedzibie Polskiej Agencji Kosmicznej 31.08.2015 i połączone było z konferencją prasową. Brali w nim udział m.in. wspomniany wicepremier – szef MON Tomasz Siemoniak, sekretarz stanu w MNiSW prof. Marek Ratajczak i prezes POLSA prof. Marek Banaszkiewicz.

„W Ministerstwie Obrony Narodowej nie mamy wątpliwości co do tego, że bezpieczeństwo Polski w ciągu dziesięcioleci będzie związane z narodowymi zdolnościami, jeśli chodzi o technologie kosmiczne i satelitarne” – powiedział minister Siemoniak podczas briefingu po spotkaniu w Polskiej Agencji Kosmicznej. Zaznaczył, że „MON od samego początku mocno wspierało wszelkie przedsięwzięcia w tym obszarze, wejście Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej, gdzie MON partycypuje, jeśli chodzi o składkę”. Podkreślił, że Polska Agencja Kosmiczna decyzją rządu i parlamentu ma, jak określił Siemoniak, „całkiem poważny zakres działania, jeśli chodzi o sprawy obronne”.

Siemoniak poinformował, że „w planach rozwojowych sił zbrojnych duży akcent kładzie się na technologie kosmiczne i satelitarne; chcemy, aby Polska Agencja Kosmiczna była naszym głównym partnerem w Polsce, jeśli chodzi o te kwestie”. Poinformował m.in., że Wojskowa Akademia Techniczna uruchamia od tego roku specjalny kierunek dla inżynierii kosmicznej.  Polska Agencja Kosmiczna zapewnia, że jednym z głównych celów jej działania jest „zwiększenie przez Polskę jej potencjału obronnego opartego o systemy satelitarne i osiągnięcie przez agendy państwa sprawności w posługiwaniu się technikami satelitarnymi”.

Prezes agencji, prof. Marek Banaszkiewicz podał na briefingu, że są trzy aspekty działalności agencji: międzynarodowy, narodowy i regionalny. Przyznał, że w zakresie narodowym „pierwszym priorytetem, który się w tej chwili wysunął, jest działanie w zakresie obronności i bezpieczeństwa”. „Tego Polsce bardzo potrzeba, właśnie w dziedzinie satelitarnej chodzi o rozpoznanie, o obserwację tego, co się dzieje wokół Polski, po to, żeby móc podejmować dobre decyzje i szybko reagować” – tłumaczył. Mówiąc o aspekcie regionalnym Banaszkiewicz podkreślił, że „jest bardzo ważne, by w Gdańsku była nie tylko siedziba agencji jako fasada, ale żeby też powstał silny ośrodek przemysłowo-naukowy”. Prezes dodał, że „agencja chce się angażować głównie w takie projekty, które na całym świecie są rozwijane, czyli obserwacje Ziemi z poziomu satelitarnego oraz nawigację, czyli wykorzystanie systemów, europejskich i amerykańskich, które pozwalają na bardzo dobrą lokalizację”. „To się armii też bardzo przydaje” – podkreślił. Jako trzeci dział użytkowy wymienił telekomunikację, czyli łączność satelitarną między centralą w Polsce a oddziałami wojskowymi za granicą.

„Cieszymy się, że siedziba POLSA jest w Gdańsku. Nie wszystkie instytucje muszą się mieścić w Warszawie. Widzimy, że Agencji udziela się entuzjazm i atmosfera jaka panuje w Gdańskim Parku Naukowo-Technicznym – podsumował minister Siemoniak.

Minister Siemoniak W Polsa 2015 08 S01
Minister Siemoniak
link

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.