Otwarcie siedziby Polskiej Agencji Kosmicznej

10 lipca 2015 r. w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym została otwarta siedziba Polskiej Agencji Kosmicznej. Sama agencja działa na mocy ustawy od 26 września 2014 r. W inauguracji wzięło udział wielu znamienitych i zasłużonych dla polskiej nauki gości.

Podczas uroczystości w piątek w Gdańsku przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej, Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i trójmiejskich uczelni wojskowych i technicznych podpisali porozumienie o współpracy IRMAST (Innovative Research and Maritime Applications of Space). Podpisali je (na zdjęciu, od lewej):

  • prof. Marek Banaszkiewicz – prezes Polskiej Agencji Kosmicznej;
  • prof. Janusz Mindykowski – prorektor Akademii Morskiej w Gdyni;
  • Teresa Kamińska – prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej;
  • komandor prof. Tomasz Szubrycht – rektor, komendant Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni;
  • prof. Henryk Krawczyk – rektor Politechniki Gdańskiej.
Porozumienie o współpracy IRMAST w Gdańsku

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA, od Polish Space Agency), prof. Marek Banaszkiewicz wyjaśnił dziennikarzom, że w centrali Agencji w Gdańsku, oprócz spraw organizacyjnych, będzie się zajmować projektami naukowymi, realizacją krajowego programu kosmicznego obejmującego badania, rozwój przemysłu, współpracę nauki z przemysłem czy zastosowanie technik kosmicznych. Część POLSY związana z wojskowością będzie w Warszawie. Agencja ma też oddział w Rzeszowie. „Powiedziałbym, że w Warszawie i w Gdańsku będzie po ok. 40 proc. Agencji, a reszta w Rzeszowie” – dodał.

Mówiąc o potencjale Polski w sektorze kosmicznym podkreślił, że „Polska ma całkiem sporo do powiedzenia w sektorze kosmicznym, bo jest na większości misji prowadzonych przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).” Przyznał, że „chcielibyśmy jeszcze więcej, np. być kierownikami eksperymentów na niektórych z tych misji”. Uważa, że „jest to zadanie POLSY, żeby do tego powoli doprowadzić (…), ale to wymaga udziału zarówno naukowców jak i inżynierów, fizyków i dobrej współpracy z ESA”.
Prof. Banaszkiewicz podał, że planowane jest wysyłanie polskich inżynierów do ESA. Wśród najważniejszych wyzwań Agencji wymienił działania w zakresie współpracy nauki i przemysłu oraz na rzecz obronności i bezpieczeństwa. "W związku z tym POLSA powinna uruchomić pewne programy w zakresie rozwiązań satelitarnych i radarowych, telekomunikacji satelitarnej potrzebnej wojsku" - tłumaczył.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki i przedstawiciel Rady Agencji, Grażyna Henclewska oceniła podczas uroczystości, że dzięki powołaniu POLSY Polska może aktywnie uczestniczyć w tworzeniu rozwiązań w zakresie technologii kosmicznych, satelitarnych. „Możemy budować nasz własny przemysł wysokich technologii (…) chcemy, żeby nasz przemysł miał własne kompetencje w Europie”
Henclewska podała, że na platformie, na której rejestrują się podmioty, które chcą ubiegać się i realizować projekty dla ESA zarejestrowało się ok. 220 podmiotów z Polski. „To świadczy o zainteresowaniu i o gotowości (…), mamy dużo przykładów na zainicjowaną współpracę nauki i przemysłu w obszarze tworzenia tych technologii” – dodała.
Jest przekonana, że „polski sektor kosmiczny będzie jednym z motorów napędowych nowoczesnej gospodarki i budowania przewagi konkurencyjnej nowoczesnego przemysłu, co przyczyni się do tworzenia nowoczesnych miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych młodych ludzi”.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zwrócił uwagę, że powołując centralę Polskiej Agencji Kosmicznej w Gdańsku parlament pokazał, że rozwój Polski nie może być skoncentrowany tylko w Warszawie. „Warto w przyszłości miasta metropolitalne, Wrocław, Katowice, Łódź i inne wyposażać w urzędy, agencje centralne, a nawet je przenosić, bo to dobrze zrobi dla rozwoju Warszawy i całego kraju, dla cyrkulacji elit” – tłumaczył.

Prof. Andrzej Stepnowski z Politechniki Gdańskiej (Wydz. ETI) podał, że w regionie pomorskim jest ponad 20 firm działających stricte w sektorze kosmicznym, które zrealizowały lub realizują kilkanaście projektów dla ESA. Zwrócił uwagę, że POLSA inspiruje i integruje badania w tym zakresie na Pomorzu.

Przewodniczący Komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek powiedział podczas briefingu prasowego, że Polska należąc do ESA i otwierając własną Agencję „osiąga zupełnie nowe możliwości”. „To jest program Galileo (unijny program nawigacji satelitarnej – PAP), który będzie miał w sumie 30 satelitów (…) i jest program Copernicus (europejski program monitorowania Ziemi – PAP), który ma ogromne znaczenie w każdej dziedzinie przemysłu i badań” – tłumaczył. „To jest niemal dwa miliardy euro na badania związane z kosmosem w horyzoncie 2020; w tej chwili w UE pracuje ok. 320 tys. osób w kosmicznych programach i to jest wartość ok. 50-60 mld euro, a więc my też stajemy się cząstką tego wielkiego europejskiego programu” – dodał. "I dlatego nasz udział w tym ma ogromny sens; wchodzimy w obszar zainteresowania także innych państw członkowskich i stajemy się bliscy temu, co tam się dzieje" - dodał.

Polska została 20. państwem członkowskim ESA 19 listopada 2012 roku. Podczas briefingu prof. Banaszkiewicz podał, że roczna składka Polski do ESA wynosi 30 mln euro. Ustawa o Polskiej Agencji Kosmicznej weszła w życie 7 lutego br. Polska Agencja Kosmiczna ma przede wszystkim koordynować działania polskiego sektora kosmicznego, które dziś są rozproszone między różne instytucje i resorty, identyfikować ciekawe i ważne zastosowania, tworzyć własne laboratoria. Budżet Agencji w 2015 r. wynosi 10 mln zł.

Oprócz wymienionych wcześniej w tekście osób uroczystość inauguracji zaszczycili ponadto: Tomasz Bolek – Dyrektor Generalny Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Bogusław Wontor – Przewodniczący Zespołu Parlamentarnego ds. Przestrzeni Kosmicznej, Prof. Włodzisław Duch – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ryszard Stachurski – Wojewoda Pomorski, Wiesław Byczkowski – Wicemarszałek Województwa Pomorskiego

W holu Gdańskiego Parku Naukowo – Technologicznego dostępna była wystawa prezentująca wybrane technologie kosmiczne i satelitarne. Nie każdy wie, że technologie kosmiczne wykorzystuje się w różnego rodzaju przemysłach, np. do precyzyjnego walcowania blach.


Źródło: PAP - Nauka Polsce: „Otwarto siedzibę Polskiej Agencji Kosmicznej w Gdańsku”
oraz materiały własne.

Otwarcie Polsa_2015 07 10 S01
prof. Marek Banaszkiewicz – prezes Polskiej Agencji Kosmicznej
link
Otwarcie Polsa 2015 07 10 S02
Grażyna Henclewska – wiceminister gospodarki i przedstawiciel Rady Agencji
link
Otwarcie Polsa 2015 07 10 S03
prof. Jerzy Buzek – przewodniczący Komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego
link
Otwarcie Polsa 2015 07 10 S04
gen. bryg. dr hab. inż. Zygmunt Mierczyk – rektor WAT
link
Otwarcie Polsa 2015 07 10 S05
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz
link
Otwarcie Polsa 2015 07 10 S06
prof. Edmund Wittbrot - senator RP, były rektor PG; prof. Jerzy Buzek; Grażyna Henclewska
link
Otwarcie Polsa 2015 07 10 S07
prof. Marek Banaszkiewicz – prezes Polskiej Agencji Kosmicznej
link
Otwarcie Polsa 2015 07 10 S09
prof. Jerzy Buzek – przewodniczący Komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego
link
Otwarcie Polsa 2015 07 10 S10
Grażyna Henclewska – wiceminister gospodarki i przedstawiciel Rady Agencji
link
Otwarcie Polsa 2015 07 10 S11
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz
link
Otwarcie Polsa 2015 07 10 S12
Prof. Włodzisław Duch – prorektor UMK, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego
link
Otwarcie Polsa 2015 07 10 S14
Prof. Andrzej Stepnowski – Katedra Systemów Geoinformatycznych, Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG
link
Otwarcie Polsa 2015 07 10 S15
Porozumienie IRMAST
link
Otwarcie Polsa 2015 07 10 S16
Konferencja prasowa. Od lewej: prof. Marek Banaszkiewicz, Grażyna Henclewska, prof. Jerzy Buzek.
link
Otwarcie Polsa 2015 07 10 S17
Statuetka na otwarcie POLSY
link
Otwarcie Polsa 2015 07 10 S18
Wręczenie statuetki Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Jerzemu Buzkowi
link
Otwarcie Polsa 2015 07 10 S19
Wręczenie statuetki Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Włodzisławowi Duchowi
link
Otwarcie Polsa 2015 07 10 S20
Prof. Wodzisław Duch w każdej sytuacji twórczy
link
Otwarcie Polsa 2015 07 10 S21
Statuetka POLSY dla pani wiceminister gospodarki Grażyny Henclewskiej
link
Otwarcie Polsa 2015 07 10 S22
Statuetka POLSY dla pani Teresy Kamińskiej – prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
link
Otwarcie Polsa 2015 07 10 S23
Prezes Teresa Kamińska, gen. Zygmunt Mierczyk i prof. Jerzy Buzek
link
Otwarcie Polsa 2015 07 10 S24
Minister Grażyna Henclewska, Prezes Teresa Kamińska i prof. Jerzy Buzek
link
Polsa 2015 07 10 Wystawa Technologii Kosmicznych S01
Wystawa Technologii Kosmicznych w hallu GPNT. Prof. Henryk Krawczyk – rektor Politechniki Gdańskiej
link
Polsa 2015 07 10 Wystawa Technologii Kosmicznych S02
Wystawa Technologii Kosmicznych w hallu GPNT
link
Polsa 2015 07 10 Wystawa Technologii Kosmicznych S03
Wystawa Technologii Kosmicznych w hallu GPNT
link
Polsa 2015 07 10 Wystawa Technologii Kosmicznych S04
Wystawa Technologii Kosmicznych w hallu GPNT
link
Polsa 2015 07 10 Wystawa Technologii Kosmicznych S05
Wystawa Technologii Kosmicznych w hallu GPNT
link
Polsa 2015 07 10 Wystawa Technologii Kosmicznych S06
Wystawa Technologii Kosmicznych w hallu GPNT
link
Polsa 2015 07 10 Wystawa Technologii Kosmicznych S07
Wystawa Technologii Kosmicznych w hallu GPNT
link

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.